Spotkanie jak ta Lala Jacka Dehnela

Jeżeli mamy w Polsce takich pisarzy i poetów jak Jacek Dehnel, to z całą pewnością można stwierdzić, że współczesna polska proza ma się dobrze, nawet więcej – ma się bardzo dobrze. Między innymi o stanie współczesnej polskiej literatury mogli porozmawiać ci, którzy 13 listopada przyszli na spotkanie autorskie Jacka Dehnela, zorganizowane przez Dyskusyjny Klub Książki działający przy Gminnej Bibliotece Publicznej w Niedrzwicy Dużej.

Jacek Dehnel – zdobywca literackiej Nagrody Fundacji im. Kościelskich (nagroda przyznawana od 1962 roku dla młodych twórców polskich, do tej pory otrzymali ją m.in. Sławomir Mrożek, Zbigniew Herbert, Andrzej Stasiuk, Olga Tokarczuk), Paszportu Polityki za powieść „Lala”, w 2009 roku nominowany do literackiej Nagrody Nike za „Balzakiany” – swoich niedrzwickich czytelników oczarowywał erudycją i wyrafinowanym słowem. Spotkanie rozpoczął od przytoczenia kilku fragmentów ze swojej najnowszej książki „Fotoplastikon”, będącej zbiorem stu starych fotografii odnalezionych na pchlich targach i opatrzonych miniaturami prozatorskimi. Poprzez historie opisywane na stronach „Fotoplastikonu” autor płynnie przeniósł wszystkich w świat swojej babci – głównej bohaterki powieści „Lala”. Przekazując czytelnikom historię Lali, Jacek Dehnel zwraca uwagę, że w dzisiejszym świecie jest jeszcze miejsce dla literatury wysmakowanej, prawdziwej, pełnej ciepła i humoru. Odczytany podczas spotkania fragment z książki, opisujący opiekę autora nad swoją schorowaną babcią, uzmysłowił wszystkim fakt, że ludzka życzliwość, ciepło i prawdziwa miłość mogą być przedstawione w sposób prosty, bez nadmiernego upiększania i banalności, a poprzez to w sposób jakże prawdziwy.

W trakcie spotkania Jacek Dehnel odpowiadał także na pytania czytelników. Mówił o swojej pasji kolekcjonowania starych zdjęć, przedmiotów przesiąkniętych duchem historii. Opowiadał o reakcjach swojej rodziny po ukazaniu się powieści „Lala”, o tym jak książka powstawała i dlaczego tak ważne było dla niego utrwalenie historii opowiadanych przez babcię. Wskazał pisarzy, którzy są dla niego inspiracją, i książki, po które ciągle sięga z ogromną chęcią i ciekawością.

Po zakończonym spotkaniu Jacek Dehnel podpisywał swoje książki, wpisując każdemu czytelnikowi indywidualną dedykację.

Dyskusyjny Klub Książki działa przy Gminnej Bibliotece Publicznej w Niedrzwicy Dużej już od dwóch lat. Główne założenie powstania tego typu Klubów w całej Polsce (pomysłodawcą jest Instytut Książki) to idea, że o książkach można rozmawiać nie będąc krytykiem literackim. W comiesięcznych dyskusjach może wziąć udział każdy – pasjonat powieści fantastycznych, czytelnik współczesnej prozy czy literatury faktu. Wspólna rozmowa na temat przeczytanej książki pozwala na głębsze spojrzenie na wykreowany przez autora świat, umożliwia zobaczenie opisywanych wydarzeń i problemów z innego punktu widzenia niż nasz własny.

Inicjatorem i koordynatorem Dyskusyjnego Klubu Książki w Niedrzwicy Dużej jest Pani Marzena Boryga. O terminach spotkań oraz omawianych książkach można dowiedzieć się w Gminnej Bibliotece Publicznej w Niedrzwicy Dużej oraz ze strony internetowej www.niedrzwica.fora.pl.