Witamy na nowej stronie internetowej Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie.
Gruntowna przebudowa naszego serwisu miała dwa główne cele: dostosowanie go do wymagań współczesnego Internetu, oraz wyjście naprzeciw tym oczekiwaniom naszych czytelników, którym nie mogła podołać jego dotychczasowa wersja. Nowa strona, w odróżnieniu od dotychczasowej, zbudowanej w statycznym HTML, oparta jest o system zarządzania treścią (CMS) „Joomla!”. System ten jest szeroko wykorzystywany przy budowie stron internetowych bibliotek zagranicznych (głównie w Stanach Zjednoczonych, ale także w Europie) a w bibliotekach polskich staje się coraz bardziej popularny i doceniany. Istnieje również dedykowany temu zagadnieniu serwis „Joomla in Libraries”. Wykorzystanie „Joomla!” pozwoliło nam na unowocześnienie i urozmaicenie sposobów prezentacji naszej strony, m.in. przez bogatsze wykorzystanie różnego rodzaju grafik, ale przede wszystkim na klarowniejsze zarządzanie jej obszerną zawartością.  

Wychodząc naprzeciw sygnalizowanym nam oczekiwaniom czytelników, przebudowaliśmy układ całej strony. Istota reorganizacji objawia się głównie w podziale treści. Korzystaliśmy przy tym z doświadczeń amerykańskich (m. in. z badań witryn internetowych bibliotek publicznych stanu Ohio), jak również z doświadczeń bibliotek polskich (zarówno tych z witrynami opartymi na „Joomla!”, jak i innych). Zgodnie ze wskazaniami znawców tematu serwis podzielony został na trzy części, zorientowane na różne grupy odbiorców. Menu po lewej stronie zatytułowane „Dla Czytelników” kieruje do podstawowych informacji przydatnych większości użytkowników naszej Biblioteki (tam też znajdują się adresy bibliotek z terenu województwa lubelskiego dla czytelników spoza Lublina). Niżej umieściliśmy menu „O Bibliotece”, a w nim artykuły dotyczące działalności nie związanej bezpośrednio z obsługą czytelników. Natomiast menu „Dla Bibliotekarzy”, po prawej stronie witryny, jest adresowane przede wszystkim do pracowników WBP i bibliotek województwa lubelskiego. Umieszczone poniżej głównego logo menu poziome zawiera zaś odsyłacze „pierwszej potrzeby”, w tym postulowany przez czytelników bezpośredni link do katalogu komputerowego WBP. Całą konstrukcję uzupełnia wejście do Wirtualnego Katalogu Lubelskich Bibliotek Naukowych, wyszukiwarka (tym samym spełniamy kolejne dwa życzenia naszych Czytelników), kanał RSS (w „stopce” na dole) i kilka modułów eksponujących najważniejsze treści strony.


Migracja treści ze starej strony WBP nie jest kompletna. Zrezygnowaliśmy z przenoszenia na nową witrynę przede wszystkim galerii zdjęć – są one oczywiście dostępne (jako „Archiwa 2004-2009”), jednak  w dawnym układzie opartym o statyczny HTML. Ponadto dopiero kończymy przenoszenie innych treści o charakterze archiwalnym. W najbliższych tygodniach nastawiamy się na sukcesywne uzupełnienie serwisu m. in. o dział „Linki”, artykuł „Przewodnik” (tekst z gatunku „co-gdzie-znaleźć”) i newsletter. Mimo tych trwających jeszcze prac zależało nam na wejściu w rok 2010 już z nową, odświeżoną witryną. Jej premiera ma po trosze charakter „rozpoznania bojem”, dlatego będziemy wdzięczni za wszelkie sugestie i uwagi ze strony jej Użytkowników – zarówno czytelników jak bibliotekarzy.