Grzegorz Kasdepke– urodził się w 1972r. Ukończył studia na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Debiutował w „Polityce”. W latach 1995-2000 był redaktorem naczelnym magazynu dla dzieci „Świerszczyk”. Publikował także swoje teksty w „Ciuchci”, „Komiksowie”, „Wesołych literkach”. Jest autorem książek dla dzieci młodszych i starszych. Jego twórczość charakteryzuje się niezwykłym zrozumieniem psychiki dziecka i ciepłym humorem. Twórca scenariuszy programów oraz seriali telewizyjnych (Ciuchcia, Budzik, Podwieczorek u Mini i Maxa). Współpracuje z wydawnictwami: Nasza Księgarnia, Literatura, Dwie Siostry, G+J. Mieszka w Warszawie.

 
Źródła:
-www.kasdepke.pl/
-ww.wyd-literatura.com.pl/autorzy.php?id=24
 

Książki Grzegorza Kasdepke w Gminnej Bibliotece Publicznej w Aleksandrowie cieszą się uznaniem wśród dzieci. Takie tytuły jak: „Kacperiada”, „Kuba i Buba czyli awantura do kwadratu”, „Przyjaciele”, „Dziwne przypadki bajkopisarza”, „Z piaskownicy

w świat!”, „Niesforny alfabet”, „Ostrożnie” cały czas znajdują swoich czytelników.

Jednak jak przyszła wiadomość, że pisarz przyjedzie na Roztocze i odwiedzi także Aleksandrów, to dopiero zaczęło się… Dziewczęta z Dyskusyjnego Klubu Książki „Okładka” zbierały informacje o pisarzu, czytały jego wszystkie dostępne w bibliotece książki, napisały specjalny wierszyk na jego powitanie, a także wykonały pamiątkową książeczkę i zamieściły informacje o spotkaniu na blogu klubu. Uczniowie z klas I-III Szkoły Podstawowej im. Dzieci Zamojszczyzny w Aleksandrowie razem ze swoimi wychowawczyniami urządziły miesiąc z książkami Grzegorza Kasdepke. Dzieci słuchały wybranych opowiadań pisarza, a potem toczyły się dyskusje. Często panie ulegały prośbom

i czytały kolejny fragment, bo dzieciaki koniecznie chciały wiedzieć co będzie dalej. Biblioteka zaprosiła dzieci do namalowania laurek dla bajkopisarza. Odzew był fantastyczny, gdyż wpłynęło ponad 70 prac. Wszystkie dzieci otrzymały pamiątkowe dyplomy i drobne upominki, a czworo szczęśliwców (Julia Bura, Zuzia Zawiślak, Dagmara Jastrzębska, Julia Jastrzębska) otrzymało podczas spotkania książki z autografami z rąk samego autora.

Grzegorz Kasdepke przybył do Aleksandrowa 23 lutego bieżącego roku przed godziną 9.00. Czekała na niego ponad 100 dzieci z klas I- III szkoły podstawowej wraz ze swymi wychowawczyniami, dyrekcja szkoły, goście z Gminnej Biblioteki Publicznej w Tereszpolu, bibliotekarze z biblioteki szkolnej i publicznej. Po oficjalnych powitaniach maluchy wyrecytowały wierszyk napisany dla autora i wręczyły swoje laurki w koszu wykonanym przez Elżbietę Surmacz z Aleksandrowa Drugiego. Pisarz podziękował dzieciom, które dumne z pochwały wróciły na widownię. Następnie bardzo szybko nawiązał on świetny kontakt ze słuchaczami. Zaczął snuć barwną opowieść o tym, jak powstają jego książki i czytał ich fragmenty, a także wspólnie z uczniami omawiał znaczenie związków frazeologicznych. Zaciekawił także dzieci rozwiązywaniem łamigłówek. Wszyscy byli zauroczeni umiejętnością opowiadania, którą autor posiada. Później przyszedł czas na pytania. Padało ich wiele i były najprzeróżniejsze. Dzieci chciały dowiedzieć się różnych tajników związanych z twórczością autora, ale również pytały chociażby o jego preferencje kulinarne, podróże, życie rodzinne. Autor bardzo chętnie (nierzadko z humorem) odpowiadał na wszystkie. Gdy ucichły pytania dziewczynki w imieniu wszystkich słuchaczy podziękowały za wspaniałe spotkanie. Brawa długo nie milkły… Na zakończenie pisarz

z uśmiechem na twarzy rozdawał autografy (a ogonek chętnych wił się nieskończenie, bo każdy chciał otrzymać osobisty wpis pisarza do książki czy na przygotowanej przez klub z tej okazji zakładce). Czas upłynął jak za machnięciem czarodziejskiej różdżki, i trzeba było pożegnać pisarza. Mamy nadzieję że nasz honorowy gość zapamięta wizytę w jednej z najdłuższych wsi w Polsce. Uczestnicy na bardzo długo zachowają w pamięci atmosferę spotkania i niezwykłą opowieść o literaturze.

Wydarzenie to było możliwe dzięki programowi Dyskusyjnych Klubów Książki, który jest realizowany we współpracy z Instytutem Książki. Czytelnicy z niecierpliwością czekają już na kolejne spotkanie autorskie, bo jak zawsze poszukiwaniami literackimi zaskakuje koordynator DKK na teren województwa lubelskiego Magda Wójcikiewicz.

Tak zakończyło się to „magiczne” spotkanie. Słowa tego często używał Krzysztof Kołtun. Świetnie oddawało ono sens tego, co się zawiązało pomiędzy Kresopoetą a uczniami naszej szkoły.

Spotkanie było interesujące, ciekawe i pouczające. Odbyło się w przyjemnej i ciepłej atmosferze.

Książki Grzegorza Kasdepke cieszą się w naszej bibliotece dużym zainteresowaniem już od jakiegoś czasu. A co najmniej od roku jest ono bardzo wzmożone wśród uczniów naszej szkoły podstawowej (wchodzącej w skład Zespołu Szkół wraz z Gimnazjum nr 1).

Zaiste, książki Grzegorza Kasdepke to prawdziwe rarytasy. Bezapelacyjnymi hitami są te nagrodzone Nagrodą Edukacja XXI „Bon czy ton: savoir-vivre dla dzieci” oraz dwuczęściowe „Co to znaczy czyli 101 zabawnych historyjek, które pozwolą zrozumieć znaczenie niektórych powiedzeń”.

Dużym powodzeniem cieszą się także „Słodki rok Kuby i Buby”, „Kuba i Buba czyli awantura do kwadratu”, „Mity dla dzieci”, „Przyjaciele”, „Kacperiada” (nagroda im. K. Makuszyńskiego), „Dziwne przypadki bajkopisarza”, „Z piaskownicy w świat!”, „Niesforny alfabet” i najnowsza „Ostrożnie”.

Wszystkie dotykają codziennych problemów dzieci, wszystkie napisane z niezwykłym poczuciem humoru i ogromną znajomością psychiki dziecka. Pouczają, wskazują poprawne normy zachowań, ale są wolne od nudnego moralizatorstwa. Jednym słowem niezwykłe.

Grupka dzieci z klasy trzeciej postanowiła trochę więcej czasu poświęcić na poznanie twórczości pisarza. Z pomocą nauczyciela bibliotekarza zorganizowała fanklub i spotykała się w każdym tygodniu. Uczniowie zbierali informacje o pisarzu, czytali jego wszystkie dostępne w bibliotece książki, przygotowali portfolio. I marzyli o tym, aby jeszcze raz spotkać się z nim.

Postanowili także napisać do niego, i o dziwo, po pewnym czasie autor odpisał im i przysłał swoją najnowszą wtedy pozycję „Mam prawo! czyli Nieomal wszystko, co powinniście wiedzieć o prawach dziecka, a nie macie kogo zapytać !”

Roczna działalność fanklubu krzewiąca ideę czytania – nie tylko książek G. Kasdepke, tradycja naszej szkoły w organizowaniu spotkań z ciekawymi autorami (gościliśmy już Wandę Chotomską, Kirę Gałczyńską, Beatę Ostrowicką, Martę Fox, Ewę Nowak, Krzysztofa Petka), zgłoszenie fanklubu do projektu Literackiego Atlasu Polski – Autor na Żądanie – musiało zakończyć się zaproszeniem pisarza do nas.
Biblioteka już wcześniej miała kontakt z wydawnictwem „Literatura”, które wydaje książki Grzegorza Kasdepke. Pani Gabriela Niedzielska zaproponowała termin przedmikołajkowy i przedświąteczny – 4 grudnia, dobrze się kojarzący z książką i czytaniem.

I tak autor przybywa do nas w umówionym dniu przed godziną 9.00. Czeka na niego sala wypełniona dziećmi z klas 1-3. W dwóch spotkaniach (drugie o godz. 11.00) uczestniczyło prawie 200 uczniów wraz ze swymi wychowawczyniami, dyrekcja szkoły, zaprzyjaźnieni bibliotekarze z terenu gminy.

Na początek, uczniowie z klasy 3 c prezentują inscenizację opowiadania ze zbioru „Dziwne przypadki bajkopisarza”. Pan Grzegorz chwali aktorów za dobrą dykcję i brawurową grę. To zasługa wychowawczyni, która od lat osiąga sukcesy ze swoimi podopiecznymi w szkolnych i wojewódzkich przeglądach teatralnych.

Autor od razu nawiązuje ciepły i serdeczny kontakt ze słuchaczami. Barwnie opowiada o tym, jak powstają jego książki, razem z uczniami omawia znaczenie związków frazeologicznych, humorystycznie odpowiada na wszystkie pytania czytelników.

A pytania są najprzeróżniejsze. Pada ich całe mnóstwo. Dzieci chcą wiedzieć nie tylko to, co związane jest z twórczością autora, ale również pytają o zainteresowania pozazawodowe, preferencje kulinarne, podróże, upodobania, życie rodzinne, miejsce zamieszkania.

Gdy wyczerpuje się już worek z pytaniami przechodzimy do następnego punktu spotkania.  Jest to rozdanie nagród w konkursie „Bohaterowie opowiadań Grzegorza Kasdepke w akcji”. Spośród 49 prac wybrano najciekawsze przyznając 10 nagród za miejsca I-III i 13 wyróżnień.
Zwycięzcy otrzymują książki p. Grzegorza, które autor wręcza im osobiście. Dzieci podchodząc po odbiór nagród, pokazują na wystawie swoją pracę. Na pamiątkę autor otrzymuje od nas wierszowaną dedykację o swoim imieniu autorstwa L. J. Kerna oraz folder biblioteki wydany z okazji 60-lecia jej istnienia.

Następuje teraz bardzo ważna chwila każdego spotkania autorskiego: rozdawanie autografów. Nasi uczniowie na prowadzonym przez wiele dni przed spotkaniem kiermaszu (książki zamówiono w wydawnictwie) zakupili mnóstwo książek autora. Każdy chciał więc otrzymać osobisty wpis pisarza do ulubionej książki.

Czas upłynął bardzo szybko, żal się było rozstawać. Każde ze spotkań organizowanych w naszej szkole było niepowtarzalne i wyjątkowe. To również !