12 lipca – Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej
Dziennik Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej,
Warszawa, dnia 20 października 2017, poz. 1953
U S T A W A
z dnia 29 września 2017 r. o ustanowieniu
Dnia Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej
W hołdzie mieszkańcom polskich wsi za ich patriotyczną postawę w czasie II wojny światowej – za pomoc udzielaną uciekinierom, osobom ukrywającym się przed prześladowaniami i wysiedlanym, walkę w oddziałach partyzanckich, za żywienie mieszkańców miast i żołnierzy podziemnego państwa polskiego oraz z szacunkiem dla ogromu ofiar poniesionych przez mieszkańców wsi – rozstrzeliwanych, wyrzucanych z domostw, pozbawianych dobytku, wywożonych do sowieckich łagrów i niemieckich obozów koncentracyjnych oraz na przymusowe roboty, stanowi się, co następuje:
Art.1. 12 lipca – dzień pacyfikacji Michniowa w 1943 r. – ustanawia się Dniem Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej.
Art.2. Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej jest świętem państwowym.
Art. 3. Ustawa wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej: A. Duda
12 lipca 2018 roku po raz pierwszy obchodzono Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej. Z tej okazji w ubiegłym roku w Bibliotece zorganizowano okolicznościową sesję naukową, prezentowano również okolicznościowe wystawy, m.in. ekspozycję “Represje wobec wsi i ruchu ludowego” przygotowaną przez Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej Instytutu Pamięci Narodowej w Rzeszowie, a zbiory Biblioteki zostały uzupełnione o cenne dokumenty, dotyczące Władysława Cholewy – działacza ludowego, spółdzielczego
i niepodległościowego, konspiracyjnego wojewody lubelskiego, od sierpnia roku 1941 do sierpnia 1944 roku Okręgowego Delegata Rządu RP na województwo lubelskie. Dokumenty przekazała Bibliotece Anna Cholewa-Selo, córka Władysława Cholewy.
Kontynuacją tego wątku była sesja naukowo zatytułowana „Władysław Cholewa.
W 75. rocznicę Akcji Burza”, które odbyła się 10 czerwca br. w Bibliotece; w trakcie sesji Anna Cholewa-Selo wspominała swego ojca.
“Walka i męczeństwo chłopów na Lubelszczyźnie” –materiały ze zbiorów Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. H. Łopacińskiego w Lublinie