Hasło Tygodnia: „Zasmakuj w Bibliotece”

8 maja (piątek)

godz. 12.00
Otwarcie Tygodnia Bibliotek
Tadeusz Sławecki, Dyrektor Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie

 

Przesłanie pracowników Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej
im. Hieronima Łopacińskiego do Czytelników z okazji Dnia Bibliotekarza
– czyta Dorota Mościbrodzka (Dział Informacji i Promocji WBP)

godz. 13.00
Książka na dobry początek. Spotkanie autorskie z Justyną Sobolewską – Facebook WBP – live streaming, prowadzenie – Joanna Chapska (wojewódzki koordynator Dyskusyjnych Klubów Książki)

godz. 15.00
Z cyklu „Przeżyjmy to jeszcze raz”
„Trupa z szafy bibliotecznej” przedstawia spektakl: Lalka Bolesława Prus
Inscenizacje „Trupy z szafy bibliotecznej” to spektakle realizowane w ramach corocznego wrześniowego Narodowego Czytania. Trupę teatralna  tworzą pracownicy WBP, którzy nie tylko są aktorami, ale też sami przygotowują adaptację tekstu.  Tworzą scenografię, kostiumy oraz oprawę muzyczną swoich przedstawień. Dzisiaj dla Państwa Lalka Bolesława Prusa. Zapraszamy to teatru!

Fotorelacja ze spektaklu

 

11 maja (poniedziałek)

godz. 10.00
Warsztaty dla dzieci „Kto mieszka w książce?
Spotkanie z bohaterem”, prowadzenie – Magdalena Morek, Joanna Żelazowska (Oddział dla Dzieci WBP)
Zapraszamy na pierwsze wirtualne spotkanie z bibliotekarkami Oddziału dla Dzieci WBP – Magdaleną Morek i Joanną Żelazowską. To początek wirtualnych spotkań, które będą wkrótce emitowane cyklicznie. Oddział dla Dzieci wciąż w grze! #NieZostawiamCzytelnika

godz. 12.00
Z cyklu „Przeżyjmy to jeszcze raz”
„Trupa z szafy bibliotecznej” przedstawia spektakl: Quo vadis Henryka Sienkiewicza
„Trupa z szafy bibliotecznej” zmierzyła się – w ramach Narodowego Czytania 2016 – z Quo vadis Henryka Sienkiewicza. Spektakl – w całości zrealizowany przez pracowników WBP – do dziś pozostaje w naszej pamięci. A zatem: Przeżyjmy to jeszcze raz!

Fotorelacja ze spektaklu

 

godz. 14.00
O książkowej ilustracji. Spotkanie autorskie z Elizą Leszczyńską-Pieniak – Facebook WBP – live streaming, prowadzenie – Ewa Hadrian (Dział Informacji i Promocji WBP)

 

12 maja (wtorek)

godz. 10.00
Lubelskie ze smakiem. Produkty regionalne i tradycyjne
[e-book] (Dział Bibliografii Lubelszczyzny i Wiedzy o Regionie Dział Udostępniania, Dział Instrukcyjno-Metodyczny)

Lubelszczyzna to region pod wieloma względami wyjątkowy. Stanowi wschodnią granicę Unii Europejskiej. Ścierają się tu i przenikają kultury wielu narodów. Walory przyrodnicze, uzdrowiskowe i kulturowe to wielki atut regionu. Dzięki korzystnym warunkom naturalnym jest liderem upraw rolniczych i sadowniczych. Przoduje w produkcji żywności ekologicznej. Mieszkańcy dbają też o zachowanie obyczajów, obrzędów, tradycji, przekazywanych z pokolenia na pokolenie. Mieszczą się w tym również tradycyjne potrawy, zwyczaje żywieniowe i tradycje związane z kulturą stołu. Ważnym elementem kultury lokalnej są produkty regionalne i tradycyjne.

Pracownicy Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie przygotowali publikację Lubelskie ze smakiem. Produkty regionalne i tradycyjne, która jest dla Państwa dostępna w formie e-booka. Publikację przygotowali: tekst – Dział Bibliografii Lubelszczyzny i Wiedzy o Regionie, bibliografia – Piotr Mikulec (Dział Udostępniania), korekta – Joanna Chapska (Dział Instrukcyjno-Metodyczny).

Produkty tradycyjne stały się nieodłącznym elementem festiwali, spotkań, festynów i wielu innych imprez organizowanych w naszym regionie, a także w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie. Wydarzenia kulturalne to nowoczesna forma promocji i kreowania pozytywnego wizerunku regionu, to doskonałe źródło popularyzowania jego dziedzictwa kulturowego. Dla mieszkańców tworzą one niepowtarzalną przestrzeń do integracji, inspirują do kreatywnych działań i współtworzenia kultury regionu.

POBIERZ PDF

Inauguracja cyklu spotkań „Z Hieronimem po Lubelszczyźnie” w WBP

III Lubelskie Spotkania Miłośników Regionu w WBP i wystawa „Lubelskie DNA”

 

godz. 12.00
Wirtualne oprowadzania po wystawie: XV Ogólnopolskie Biennale Twórczości Plastycznej Nauczycieli (112 prac, 61 artystów) – (Jacek Wałdowski – Pracownia Plastyczna WBP, organizacja wystawy i zdjęcia, Dorota Mościbrodzka – Dział Informacji i Promocji WBP, lektor tekstu)

 

godz. 14.00
Z cyklu „Przeżyjmy to jeszcze raz” – „Trupa z szafy bibliotecznej” przedstawia: Wigilia u Borynów wedle Władysława Reymonta

Trupa z szafy bibliotecznej” to amatorski zespół teatralny złożony z pracowników WBP w Lublinie. Choć nazwa powstała w 2014 r. (a oficjalnie zafunkcjonowała w roku następnym), to tradycje performatywnego czytania w WBP sięgają 2013 r. Co do zasady, „Trupa” występuje raz w roku przy okazji akcji „Narodowe Czytanie”, choć ma w dorobku także spektakl bożonarodzeniowy. Do 2015 r. inscenizacje wystawiane były w Galerii Biblioteki, a od 2016 r. prezentowane są w podcieniach i na dziedzińcu Biblioteki. Skład zespołu i podział funkcji (obsada, ekipa, opieka techniczna) jest zmienny. Od 2015 r. spektakle rejestrowane są w wersji filmowej. Dzisiaj zapraszamy na „Wigilię u Borynów” wedle Władysława Reymonta.

 

godz. 18:30
Nie tylko o Szymborskiej. Spotkanie autorskie z Michałem Rusinkiem – Facebook WBP – live streaming, prowadzenie – Ewa Hadrian (Dział Informacji i Promocji)

 

13 maja (środa)

godz. 10.00
„Środowe spotkanie w sieci z Oddziałem dla Dzieci czyli Ahoj przygodo! Piraci w Bibliotece”, prowadzenie – Magdalena Morek, Joanna Żelazowska (Oddział dla Dzieci WBP)

 

godz. 11.00
Księgarnia „U Hieronima” zaprasza – wirtualne spotkanie z Ireną Kowalczyk

Irena Kowalczyk – rodowita lublinianka, przewodniczka po Lublinie, autorka i wydawca przewodników po Kozim Grodzie. Członkini Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego, lubelskiego Koła Przewodników Miejskich i Terenowych im. Mikołaja Stanisława Pajdowskiego, przewodnicząca samorządu Przewodników Turystycznych PTTK Województwa Lubelskiego. Najnowsze książki Ireny Kowalczyk opisują lubelskie nekropolie oraz pałace i dwory Lublina.

 

godz. 12.00
Prosto z Sydney. Spotkanie autorskie z Grzegorzem Kasdepke – Facebook WBP – live streaming, prowadzenie – Magdalena Morek, Joanna Żelazowska (Oddział dla Dzieci WBP)

godz. 14.00
Z cyklu „Przeżyjmy to jeszcze raz”
„Trupa z szafy bibliotecznej” przedstawia: Wesele Stanisława Wyspiańskiego

Spektakl, przygotowany z okazji „Narodowego Czytania” roku 2017, po raz kolejny staje się Państwa udziałem.

POETA
Po całym świecie
możesz szukać Polski, panno młoda,
i nigdzie jej nie najdziecie.

PANNA MŁODA
To może i szukać szkoda

POETA
A jest jedna mała klatka –
o, niech tak Jagusia przymknie
rękę pod pierś.

PANNA MŁODA
To zakładka
gorseta, zeszyta trochę przyciaśnie.

POETA
– A tam puka?

PANNA MŁODA
I cóz za tako nauka?
Serce – !–?

POETA
A to Polska właśnie.

 

14 maja (czwartek)

godz. 11.00
Bibliotekarze z pasją czyli warsztaty rękodzielnicze w WBP. Część I Oczko w lewo, oczko w prawoPatrycja Płońska (Dział Opracowania Zbiorów)

O urokach robótek ręcznych – także w Domowym Narodowym Czytaniu

 

godz. 12.00
Bibliotekarze z pasją czyli warsztaty rękodzielnicze w WBP. Część IIKwiatki, kwiatki na zakładki  na zakładki  Agata Kozioł (Dział Informacji i Promocji, lektor – Dorota Mościbrodzka – Dział Informacji i Promocji)

O zaletach domowego rękodzieła także w Domowym Narodowym Czytaniu 

 

godz. 13.00
Bibliotekarze z pasją czyli warsztaty rękodzielnicze w WBP. Część III – Balon w koronie – Adelina Gierszon (Dział Organizacji i Obsługi Kancelaryjnej)

O kreatywnym spędzaniu wolnego czasu – także w Domowym Narodowym Czytaniu

 

godz. 14.00
Bibliotekarze z pasją czyli warsztaty rękodzielnicze w WBP. Część IVKsiążka u lekarza – Beata StelmaszukIzabela RadlińskaBeata Woźniak  (Dział Ochrony i Konserwacji Zbiorów)

W Bibliotece odbywał się już niejeden „ostry dyżur biblioteczny”, np. w ramach Lubelskiego Festiwalu Nauki czy Nocy Bibliotek

 

godz. 15.00
Z cyklu „Przeżyjmy to jeszcze raz”
„Trupa z szafy bibliotecznej” przedstawia: Przedwiośnie Stefana Żeromskiego

8 września 2018 roku Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. H. Łopacińskiego w Lublinie po raz siódmy włączyła się w akcję „Narodowe Czytanie”, a „Trupa z szafy bibliotecznej” przygotowała i znakomicie zrealizowała inscenizację według Przedwiośnia Stefana Żeromskiego. Cezary Baryka w bibliotecznej odsłonie. Zapraszamy!

Fotorelacja z wydarzenia

 

godz. 17.00
Przez… i nie tylko. Spotkanie autorskie z Zośką Papużanką – Facebook WBP – live streaming, prowadzenie – Dorota Mościbrodzka (Dział informacji i Promocji WBP)

 

15 maja (piątek)

godz. 10.00
Z cyklu „Przeżyjmy to jeszcze raz”
– „Trupa z szafy bibliotecznej” przedstawia: Komedia z pomyłek Henryka Sienkiewicza

„Trupa z szafy bibliotecznej” dzisiaj występuje dla Państwa po raz ostatni, ale egzemplarze Balladyny Juliusza Słowackiego już dzierży w dłoniach, bowiem ten oto tekst został wybrany do Narodowego Czytania 2020. Mamy nadzieję, że spotkamy się ponownie, tradycyjnie we wrześniu, na Narodowym Czytaniu. A dzisiaj – pożegnanie na wesoło: Henryk Sienkiewicz Komedia z pomyłek. Nisko się Państwu kłania się „Trupa z szafy bibliotecznej”!

 

godz. 11.00
Księgarnia „U Hieronima” zaprasza na wirtualne spotkanie z ks. dr. Rafałem Pastwą

 

godz. 12.00
Księgarnia „U Hieronima” zaprasza na wirtualne spotkanie z Krystyną Głowniak

 

godz. 13.00
Poromansujmy. Spotkanie autorskie z Hanna Cygler – Facebook WBP – live streaming, prowadzenie – Ewa Hadrian (Dział Informacji i Promocji)

 

godz. 14.30
Z Erasmusem w bibliotekarskim świecie. Jak bibliotekarze WBP podglądali pracę bibliotek czeskich

 

godz. 15.00
Zakończenie Tygodnia Bibliotek w WBP
Tadeusz Sławecki, Dyrektor Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie