https://ekai.pl/dzis-100-rocznica-urodzin-jana-pawla-ii/

Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie czynnie włącza się w obchody 100. rocznicy urodzin św. Jana Pawła II Wielkiego. Przygotowujemy wystawę rocznicową ze zbiorów Biblioteki (zaplanowana została na wrzesień br.), będzie to wystawa stacjonarna, ale – z uwagi na zaistniałą sytuację i trudny do przewidzenia jej dalszy rozwój – nie wykluczamy, iż planowana ekspozycja będzie miała również odsłonę wirtualną.

Postać św. Jana Pawła II była już wielokrotnie w Bibliotece przypominana:

– na wystawach, m.in. „Jan Paweł II w medalierstwie polskim. Wystawa ze zbiorów Zbigniewa Nestorowicza”:

– promocjach książek, m.in. Zbigniew Nestorowicz „Jan Paweł II w medalierstwie polskim”:

– w bibliotecznych wydawnictwach, m.in.:

KATALOG ekslibrisów Biblioteki Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie w zbiorach Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie, oprac. Elżbieta Kurpińska, Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Hieronima Łopacińskiego, Lublin 2009, s. 49, [75] k. tabl., il.

Zbigniew Nestorowicz, Jan Paweł II w medalierstwie polskim. Katalog wystawy ze zbiorów Zbigniewa Nestorowicza, Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Hieronima Łopacińskiego, Lublin 2014, s. 47[1], il. kolor.

a nawet zajęciach warsztatowych dla dzieci, m.in. „Jan Paweł II – Zagraj w gry z jego dzieciństwa”:

 

Systematycznie zabiegamy również o zakup nowowści wydawniczych do zbiorów Biblioteki, które wiążą się z postacią Jana Pawła II. Polecamy zwłaszcza, w kontekście rozpoczętego procesu beatyfikacyjnego Rodziców Karola Wojtyły – Jana Pawła II, książki Mileny Kindziuk: Zaczęło się od Wadowic. Wspomnienia, wywiady, teksty o Janie Pawle II i Matka Papieża. Poruszająca opowieść o Emilii Wojtyłowej (te książki są już w zbiorach WBP) oraz Emilia i Karol Wojtyłowie Rodzice św. Jana Pawła II (już niedługo w zbiorach WBP).

Osobom zainteresowanym myślą Jana Pawła II polecamy m.in. zasoby wirtualne Centrum Myśli Jana Pawła II – warszawskiej in­stytucji kultury, która jest miejscem spotkań i dialogu. To ośrodek, który przy­bliża nauczanie papieża, m.in. za pomocą bazy internetowej http://www.nauczaniejp2.pl/, która zawiera zawiera wszystkie encykliki i adhortacje Jana Pawła II, przemówienia i orędzia Papieża z okazji kolejnych Światowych Dni Młodzieży oraz homilie i przemówień z pielgrzymek do Polski – wraz z dodanym szczegółowym indeksem pojęć (obecnie trwają prace nad indeksacją wybranych listów apostolskich i homilii z wybranych pielgrzymek poza Polską).

A dzisiaj, w ten dzień szczególny, dzień 100. rocznicy urodzom św. Jana Pawła II, zapraszamy do wspólnego odśpiewania „Barki”. Fundacja EduArtte, Miasto Lublin oraz artyści zapraszają na premierę teledysku do utworu „Barka”. Projekt „Cały Lublin śpiewa Barkę” zakłada premierę teledysku tego utworu 18 maja 2020 roku o godzinie 19.00 na Facebooku oraz YouTube. W teledysku udział wezmą: Krzysztof Cugowski, Kamila Lendzion, Stanisław Leszczyński, Jakub Piotrowski, Krzysztof Pachla, Magdalena RembielińskaAgnieszka Schulz-Brzyska, Mariola Zagojska. Projekt jest realizowany dzięki wsparciu Miasta Lublin, w ramach zadania „Miasto Kultury”. Dostęp do teledysku będzie bezpłatny i nieograniczony czasowo. Partnerzy wydarzenia: Teatr Muzyczny w Lublinie, TVP 3 Lublin, Radio Lublin, „Kurier Lubelski”.

Link do wydarzenia: https://www.facebook.com/events/3080410602001701/

Inne wydarzenia w Lublinie zob. https://archidiecezjalubelska.pl/

oprac. Ewa Hadrian