Szanowni Czytelnicy i Sympatycy Biblioteki

Zapraszamy na spotkanie online z Natalią Moskal – wokalistką, autorką tekstów, tłumaczką

W czasie spotkania porozmawiamy z Natalią Moskal o jej pasjach – translatorskiej i wokalnej, o zaangażowaniu w realizację planów, zapytamy o spełnianie marzeń, o miłość do języka angielskiego i włoskiego, o pomysł na barwne, niebanalne i twórcze życie

4 lutego (czwartek) 2021, godz. 11.30
Facebook WBP (otwarty dla wszystkich) 

Natalia Moskal – tłumaczka, wokalistka, autorka tekstów. Nagrała płyty: „Songs of Myself”, „Iłłakowiczówna. Bunt młodości” i  „There is a star”. Współwłaścicielka  wydawnictwa Fame Art, nakładem którego ukazały się książki Ester Singer Kreitman: Rodowód (w tłumaczeniu Natalii Moskal)  i Taniec demonów (w przekładzie Andrzeja Pawelca) oraz Izraela Joszuy Singera Na obcej ziemi (w tłumaczeniu Krzysztofa Modelskiego).  W lutym br. ukazała się kolejna książka wydawnictwa Fame Art – Perły, drugi tom opowiadań Izraela Joszuy Singera.

Wydawnictwo Fame Art

 

Perły  – drugi tom opowiadań Izraela Joszuy Singera

Po premierze niepublikowanego wcześniej po polsku zbioru Na obcej ziemi, wydawnictwo Fame Art opublikowało drugi tom opowiadań starszego brata noblisty Isaaca Bashevisa Singera. Tom opowiadań Perły przełożył Krzysztof Modelski. 

Perły to chronologicznie pierwszy zbiór opowiadań autora. Zawiera 10 tekstów napisanych przez bardzo młodego Izraela Joszuę w latach 1916-1922. To właśnie te utwory zapewniły mu międzynarodową karierę i rozgłos w Stanach Zjednoczonych. Pozytywna recenzja i przedruk w najbardziej poczytnej gazecie żydowskiej w USA, dzienniku „Forwerts”, otworzyła mu drzwi do kariery, ogłaszając go „nowym talentem literatury jidysz w Polsce”.

Podobnie jak Na obcej ziemi, Perły stanowią panoramę społeczną przedwojennej Polski. Opowiadania zawarte w tomie są tematycznie różnorodne, a ich wspólnym motywem są ludzie, ich uwikłanie w życie. Singer, podobnie jak w późniejszych opowiadaniach, wychodzi poza symboliczne getto żydowskie – traktuje religię, pochodzenie i klasę społeczną swoich bohaterów jako sprawę drugorzędną. Świat opowiadań I.J. Singera nie opiera się na żadnej z możliwych wersji opozycji my-oni, lecz na boleśnie znanej dychotomii jednostka versus świat. Szeroko rozwinięta perspektywa antropologiczna, a także doskonały styl pisarski starszego Singera, czynią z niego pisarza, którego dzieła nie tracą na aktualności do dziś.

Książka ukazała się na początku lutego, zarówno w formie papierowej, estetycznie nawiązującej do pozostałych książek z serii „żydowskiej” wydawnictwa Fame Art, jak i w formie ebooka.I

This slideshow requires JavaScript.

 

Natalia Moskal – „There is a star” 

„There is a star” – to tytuł trzeciej płyty Natalii Moskal. Album zawiera 14 piosenek znanych m.in. z włoskiego, powojennego kina w nowych aranżacjach Jana Stokłosy. Płyta została wydana w formie książki, w której przeczytać można o procesie powstawania płyty i o genezie jej tajemniczego tytułu. Utwory zostały zaaranżowane na orkiestrę z wykorzystaniem m.in. akordeonu, wibrafonu, czy saksofonu. Album, który ukazał się 13 listopada 2020, promuje słynny utwór Mambo Italiano, który śpiewali m.in. Betty, Midler, czy Dean Martin.

I

Mambo Italiano