Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa
dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów
na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej

Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej  Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej – polskie święto obchodzone corocznie 11 lipca, poświęcone pamięci ofiar rzezi wołyńskiej i innych mordów na obywatelach II Rzeczypospolitej dokonywanych przez nacjonalistów ukraińskich w czasie II wojny światowej, ustanowione na mocy uchwały Sejmu z dnia 22 lipca 2016 roku.

W niedzielę, 11 lipca 2021 roku, przypada 78. rocznica tzw. krwawej niedzieli, gdy w ok. 100 miejscowościach na Wołyniu doszło do największej fali mordów na Polakach. Tego dnia obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa na Wołyniu dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczpospolitej.

Sejm w przyjętej 22 lipca 2016 r. uchwale ustanawiającej święto oddał hołd ofiarom mordów – Polakom, Żydom, Ormianom, Czechom i przedstawicielom innych mniejszości narodowych, dokonywanych w latach 1943 – 1945 przez ukraińskich nacjonalistów z szeregów OUN, UPA, SS-Galizien i innych formacji. Posłowie w dokumencie wyrazili też wdzięczność tzw. „Sprawiedliwym Ukraińcom”, którzy odmawiali udziału w atakach i ratowali Polaków. Sejm wyraził również uznanie dla żołnierzy Armii Krajowej, Samoobrony Kresowej, Batalionów Chłopskich, którzy podjęli heroiczną walkę w obronie zagrożonej atakami ludności cywilnej.

Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej związany jest z rocznicą wydarzeń z 11 i 12 lipca 1943 r., kiedy UPA dokonała skoordynowanego ataku na polskich mieszkańców ok. 150 miejscowości w powiatach włodzimierskim, horochowskim, kowelskim i łuckim. Akcja była kulminacją trwającej już od początku 1943 r. fali mordowania i wypędzania Polaków z ich domów, w wyniku której na Wołyniu i w Galicji Wschodniej zginęło ok. 100 tys. Polaków. Terror banderowców spowodował, że setki tysięcy Polaków opuściły swoje domy, uciekając do centralnej części kraju (źródłó: sejm.gov.pl).

W Lublinie, na Lubelszczyźnie odbywają się w tych dniach liczne uroczystości, związane z Narodowym Dniem Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej.

W zbiorach Biblioteki znajduje się wiele publikacji na ten temat, m.in.: Anna Herbich, Dziewczyny z Wołynia, Społeczny Instytut Wydawniczy Znak, 2018; Krzysztof  Gilewicz, Krzyż Wołynia 1943. Cz. 2, Relacje (Krąg Kupowalecki),  Norbertinum, 2018; Krzysztof Kołtun, Bestialstwo UPA pod Lubomlem na Wołyniu, Norbertinum, 2016; Piotr Cichoracki,  Kresy Wschodnie Rzeczypospolitej – ludzie stamtąd, Wydawnictwo LTW, 2019; Marek A. Koprowski, Kaci Wołynia. Najkrwawsi ludobójcy Polaków, Wydawnictwo Replika 2019; Magdalena Majcher, Obcy powiew wiatru,  Wydawnictwo Pascal,2019; Kazimierz Wóycicki, Krótka historia UPA dla Polaków. Czy historycy nas pogodzą,  Pracownia Wydawnicza, Andrzej Zabrowarny, 2019; Włodzimierz Osadczy, Nie zabijaj. Nacjonalizm i ludobójstwo na Kresach wobec Kościoła, etyki chrześcijańskiej i zasad humanizmu, Instytut Pamięci Narodowej Wydawca, 2019.