Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie

oraz Dyskusyjny Klub Książki zapraszają na

prezentację albumu «Ukraiński strój teatralny XX-XXI wieku. Szkice»

18 listopada (czwartek) 2021 r. o godz. 14:00 w Galerii Biblioteki

(Lublin, ul. Narutowicza 4)

 

Książkę zaprezentują:

Halyna Lystvak (redaktorka), Bohdan Polishchuk (kompilator – na żywo z Kijowa),
Olena Polishchuk (projektantka)

Tłumaczenie na język polski – Volodymyr Dyshlevuk

 

Wydarzenie odbywa się w ramach Festiwalu Ukraina w Centrum Lublina

(organizator – Fundacja Kultury Duchowej Pogranicza)

Spotkanie – organizowane w reżimie sanitarnym

–  maseczki, ograniczona liczba miejsc –

będzie również transmitowane na Facebooku (otwartym) Biblioteki

Zapraszamy na prezentację wyjątkowego albumu artystycznego «Ukraiński strój teatralny XX–XXI wieku. Szkice», który przedstawia różnorodność i rozwój stroju teatralnego i grafiki na przestrzeni 100 lat na przykładzie szkiców najzdolniejszych scenografów Ukrainy.

Ta dwujęzyczna publikacja (w języku ukraińskim i angielskim) po raz pierwszy na Ukrainie skupia się na stroju teatralnym jako sztuce samowystarczalnej i rozważa szkic stroju teatralnego jako dzieło grafiki, na przykładach najpotężniejszych artystów ukraińskich, obejmujących m.in. stulecie z początku XX wieku.

Na stronach albumu prezentujemy twórczość 22 artystów różnych pokoleń i środowisk artystycznych: zarówno uznanych klasyków ukraińskiej scenografii, jak i artystów współczesnych, pracujących z kostiumami teatralnymi w XXI wieku. Niektóre szkice są publikowane po raz pierwszy, inne to dobrze znane «wizytówki» ukraińskiej sztuki.

Halyna Lystvak – wykładowca Ukraińskiej Akademii Drukarstwa we Lwowie, doktor (kandydat) nauk o komunikacji społecznej, redaktor literacki, redaktorka książki «Ukraiński strój teatralny XX–XXI wieku. Szkice», obecnie jest stypendystką Programu im. Lane’a Kirklanda (program, administrowany przez Fundację Liderzy Przemian). W tym roku akademickim studiuje na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie na Wydziale Politologii i Dziennikarstwa.

Bohdan Polishchuk – artysta, scenograf, reżyser, współzałożyciel Galerii Scenografii i Lwowskiego Quadriennale Scenografii, współkompilator książki «Ukraiński strój teatralny XX–XXI wieku. Szkice».

Olena Polishchuk – artysta, scenograf, kurator projektów w Muzeum Książki i Drukarstwa Ukrainy, projektantka książki «Ukraiński strój teatralny XX–XXI wieku. Szkice».

 

Spotkanie jest realizowane w ramach programu

Lubelskie DKK 2021 „Dobre książki – dobry klimat – dobre życie

finansowanego ze środków Instytutu Książki, dotacji celowej MKDN

Wydarzenie na Polski Język Migowy tłumaczyć będzie Ewelina Lachowska.

 

 

Piktogram PJM