Kolekcje Sztuki Staropolskiej
Kolekcje Sztuki Staropolskiej

 

Przegląd Kolekcje Sztuki

Pierwsza edycja Przeglądu jest poświęcona sztuce STAROPOLSKIEJ. W jej ramach prezentowane będą dzieła staropolskie, tak ważne dla początków kształtowania się rodzimej kultury. Kurator Artystyczny pierwszej edycji Przeglądu, aktor – Jarosław Gajewski – o idei przywołania sztuki staropolskiej mówi:

– Przełom w kulturze polskiej u schyłku wieków średnich związany jest z pojawianiem się piśmiennictwa w języku rodzimym, nowego kamienia węgielnego kultury narodowej. Przetłumaczenie Biblii na polski, wreszcie pojawienie się dzieł Mikołaja Reja z Nagłowic, Jana Kochanowskiego i Andrzeja Frycza Modrzewskiego pozyskuje dla naszego języka miejsca w literaturze europejskiej. (…) Te treści zostały wpisane w fundamenty naszej kultury. Chcemy by dziś wybrzmiewały w łączności z pierwszymi świadectwami ich świadomości.

Przegląd organizuje Fundacja Sztuki Kreatywna Przestrzeń wraz ze współorganizatorami: Teatrem im. Juliusza Osterwy w Lublinie i Radiem Lublin. Partnerzy to: Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. H. Łopacińskiego w Lublinie i Teatr Stary w Lublinie.  Te ważne instytucje i organizacje łączą siły, by pokazać sztukę staropolską, pokazać korzenie naszej kultury. Na początku było słowo, dlatego tak ważni w Kolekcjach Sztuki Staropolskiej są pierwsi twórcy literatury polskiej.


Co za nami w WBP?

W Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej im H. Łopacińskiego, w ramach Przeglądu Kolekcji Sztuki, odbyły się już dwa spotkania poświęcone literaturze staropolskiej:

„Galaktyka Gutenberga” – rozmowa z  prof. dr hab. Marią Judą (UMCS);

“Galaktyka Gutenberga”

„Homo oeconomicus. Proza Mikołaja Reja” – rozmowa z prof. dr hab. Dariuszem Chemperkiem (UMCS);

Opowieść o Reju i jego czasach


Co przed nami w WBP?

Przed nami spotkanie z  dr hab. Anną Nowicką-Struską (UMCS) zatytułowane „Kobiety i pióro. O piszących mieszkankach klasztorów lubelskich epoki staropolskiej”.  Spotkanie będzie oparte o materiały i publikację przygotowaną w roku 2021 jako projekt realizowany w ramach Stypendium Prezydenta Miasta Lublin.

Zapraszamy 10 grudnia 2021 roku o godz. 17.00 do Galerii Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie

Okładka książki

Spotkanie – organizowane w reżimie sanitarnym –  maseczki, ograniczona liczba miejsc – będzie również transmitowane na Facebooku (otwartym) Biblioteki oraz tłumaczone na Polski Język Migowy

Piktogram PJM
Logo Polskiego Języka Migowego

Dr hab. Anna Nowicka-Struska w roku 2021 realizowała projekt w ramach Stypendium Prezydenta Miasta Lublin  Kobiety za murem. Życie i twórczość lubelskich karmelitanek bosych XVII i XVIII wieku (cz. 2. wydawnictwo książkowe/ antologia tekstów). Jest to kontynuacja projektu (ksiażka elektroniczna), który został rozpoczęty w roku 2019: https://lublin.eu/kultura/informacje/ogloszenia/publikacja-kobiety-za-murem,2420,44,1.html i również był projektem przygotowanym w ramach Stypendium Prezydenta Miasta Lublin.

Okładka książki
Okładka książki

  • Teksty
  • Teksty