Serdecznie zapraszamy na „Poranek u Hieronima” – cykliczną audycję internetową 
 9 lutego 2022, godz. 10.00

W programie:

  • Walentynki – święto zakochanych tuż tuż… Z tej okazji zaczytane i mniej znane książki o miłości zaprezentują Lidia Głębicka i Dorota Mościbrodzka

„Walentynki, święto zakochanych obchodzone 14 lutego, niesłusznie bywa stawiane w jednym rzędzie z Halloween, jako kolejny eksportowany produkt kultury anglosaskiej. Okazuje się bowiem, że wspominany tego dnia w kalendarzu liturgicznym św. Walenty, od którego imienia pochodzi nazwa święta, został ogłoszony patronem zakochanych już w 1496 r. przez papieża Aleksandra VI”.

Przeczytajmy:

Św. Walenty – patron zakochanych

  • Ferie na Lubelszczyżnie tuż tuż… Do odwiedzenia Lublina zapraszają – Katarzyna Syska (Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej IPN w Lublinie) i Dorota Mościbrodzka – tymi oto słowami:

„Zapraszamy do Lublina, do odwiedzenia Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie (ul. Narutowicza 4) i Instytutu Pamięci Narodowej (ul. Wodopojna 2). W czasie zwiedzania możemy opowiedzieć historię ukrywania w gmachu przy ulicy Narutowicza 4 (siedzibie Biblioteki) w czasie II wojny światowej obrazów Jana Matejki „Bitwa pod Grunwaldem” i „Kazanie Skargi”. Młodzi ludzie mogą również zagrać w mobilną grę terenową „Na ratunek Matejce”, przygotowaną przez lubelski oddział Instytutu Pamięci Narodowej. W podróż po Lublinie gracze nie wyruszą samotnie – staną się towarzyszami Tymotki, 13-letniej mieszkanki ówczesnego Lublina. Wspólnie z Tymotką odwiedzimy zatem zakamarki i miejsca, które odegrały istotną rolę w historii ocalenia obrazów Matejki. To właśnie w jej małej torebce kryją się kolejne zadania, z jakimi zmierzą się gracze (z niewielkiej torebki wyciągnięmy m.in. książkę telefoniczna z 1939 roku, w której trzeba będzie odnaleźć adres jednego z lubelskich adwokatów (książka pochodzi ze zbiorów WBP). Zapraszamy do udziału w grze!”