Serdecznie zapraszamy na „Poranek u Hieronima” – cykliczną audycję internetową WBP w Lublinie 
 16 lutego 2022, godz. 10.00

W programie:

  • Od 10 do 200 lub na odwrót… Jubileusze Teatru Starego w Lublinie. Rozmowa z Karoliną Rozwód – dyrektorem Teatru Starego w Lublinie 
Teatr Stary w Lublinie_scena
Teatr Stary w Lublinie
(fot. archiwum Teatru Starego w Lublinie)

O Teatrze Starym w Lublinie:

Interdyscyplinarny, konfrontujący, dynamiczny, edukacyjny – oto dzisiejsze oblicze Teatru Starego w Lublinie. 10 lat temu, w 2012 roku, po trzydziestu latach artystycznej absencji druga najstarsza scena teatralna w Polsce wznowiła działalność, by ponownie odnaleźć należne jej miejsce w sercu tętniącego życiem miasta. (…)

Ridendo castigat mores – „Śmiech naprawia obyczaje”. Takie motto umieszczono w 1822 roku nad sceną nowo powstałego Teatru Zimowego, znanego dzisiaj jako Teatr Stary. Inicjatorem budowy i pierwszym właścicielem Teatru był oficer napoleoński, inżynier i architekt miejski Łukasz Rodakiewicz. Późnoklasycystyczny gmach u zbiegu ulic Dominikańskiej i Jezuickiej jest najstarszym obok krakowskiego Starego Teatru obiektem tego typu w Polsce. Jego elewację przyozdobiono charakterystycznymi płaskorzeźbami gryfów i masek, które przetrwały do dziś.

zob. Teatr Stary w Lublinie
Armia Krajowa
  • Współczesna edukacja historyczna. Refleksje z racji 80. rocznicy powstania Armii Krajowej. Rozmowa z Krzysztofem Styczyńskim  – nauczycielem historii z III Liceum Ogólnokształcącego im. Unii Lubelskiej w Lublinie

14 lutego 1942 r. Naczelny Wódz gen. Władysław Sikorski wydał rozkaz o przekształceniu Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową. Pierwszym dowódcą AK został komendant główny ZWZ gen. Stefan Rowecki „Grot”. Decyzja o powstaniu AK była podyktowana koniecznością scalenia polskich konspiracyjnych oddziałów zbrojnych i podporządkowania ich rządowi RP w Londynie. Utworzona przed 80 laty AK jest uważana za największe i najlepiej zorganizowane podziemne wojsko działające w okupowanej Europie.

zob. 80. rocznica powstania Armii Krajowej

Krzysztof Styczyński o sobie: Jestem nauczycielem, ponieważ wiem, że mogę próbować pokazać młodemu człowiekowi możliwość wyborów życiowych przy poszanowaniu innych ludzi. Historia drugiego człowieka powinna nas inspirować. Wierzę, że to ma sens. Szkoła to dla mnie miejsce w którym, jak na starożytnej Agorze, można spotkać innego człowieka. Mój największy sukces  zawodowy to moi uczniowie, którzy są dla mnie sensem pracy.
źródło – Krzysztof Styczyński o sobie: Być sobą dla innych

Rozmowy poprowadzi Ewa Hadrian

fot. ilustracyjne: pixabay.com