Zapraszamy na spotkania autorskie
XIX Ogólnopolskiego Tygodnia Biblioteki
przygotowane w ramach
Dyskusyjnych Klubów Książki
O zagadkach korespondencji wielkich ludzi
9 maja 2022 (poniedziałek), godz. 12.00, Galeria Biblioteki
Spotkanie autorskie z Marią Krajewską
(spotkanie będzie transmitowane na Facebooku WBP)
Maria Eleonora Krajewska – archeolog, polonistka. Ukończyła filologię polską na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz archeologię i Studium Podyplomowe Muzealnictwa na Uniwersytecie Warszawskim. Obecnie starszy kustosz w Pracowni Dokumentacji Naukowej Państwowego Muzeum Archeologicznego w Warszawie. Zajmuje się opracowywaniem i publikowaniem źródeł naukowych, m.in. spuścizną Erazma Majewskiego. Od 2010 r. wyniki swoich badań nad archiwaliami referuje na Seminarium Bałtyjskim. Uczestniczy w projekcie opracowania struktury opisu dokumentu archiwalnego. Od 2007 r. bierze udział w przygotowaniu dokumentacji do procesu digitalizacyjnego w Pracowni Dokumentacji Naukowej PMA. Od 2010 r. jest członkiem zespołu realizującego międzynarodowy projekt Ostbalticum, którego zadaniem jest opracowanie i opublikowanie niedostępnych dotąd źródeł archeologicznych. W 2003 r. została wyróżniona odznaką Zasłużony Działacz Kultury. Jest autorką ponad 30 prac z historii archeologii, m.in. książek: Korespondencja Erazma Majewskiego z Hieronimem Łopacińskim (2017) i Korespondencja do Erazma Majewskiego (1858-1922) w zbiorach Państwowego Muzeum Archeologicznego w Warszawie. Przewodnik (2021).
Maska w “czasach zarazy”
11 maja 2022 (środa), godz. 17.00, Galeria Biblioteki
Spotkanie autorskie z prof. dr hab. Małgorzatą Karwatowską
i dr hab. Ewą Głażewską, prof. UMCS
Ewa Głażewska i Małgorzata Karwatowska są autorkami książki Maska w “czasach zarazy”. Covidowe wizerunki masek – typologie i funkcje, którą opublikowało w roku 2021 Wydawnictwo UMCS.
Prof. dr hab. Małgorzata Karwatowska, dyrektor Instytutu Filologii Polskiej i kierownik Katedry Edukacji Polonistycznej UMCS. Autorka ponad 200 publikacji (w tym 7 monografii) poświęconych językowemu obrazowi świata utrwalonemu w tekstach młodzieży (zwłaszcza rozumieniu pojęć aksjologicznych), lingwistyce płci, etyce słowa oraz dydaktyce szkolnej i uniwersyteckiej.
Dr hab. Ewa Głażewska, prof. UMCS, dyrektor Instytutu Nauk o Kulturze UMCS. Autorka kilkudziesięciu publikacji (w tym 2 monografii) z zakresu antropologii społeczno-kulturowej, kulturoznawstwa i komunikacji międzykulturowej; współautorka podręcznika akademickiego poświęconego komunikacji niewerbalnej.
Jak przetrwać w japońskiej korporacji
12 maja 2022 (czwartek), godz. 17.00, Galeria Biblioteki
Spotkanie autorskie z Piotrem Milewskim
Piotr Milewski – urodził się w 1975 roku w Chełmie, a wychował w Opolu. Studiował w Poznaniu, Wiedniu, Pasawie, Filadelfii, Sapporo i Otaru. Dziewięć lat spędził w Japonii. Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Autor bestsellerowych książek: Transsyberyjska. Drogą żelazną przez Rosję i dalej (Znak 2014, Świat Książki 2020), Dzienniki japońskie. Zapiski z roku Królika i roku Konia (Znak 2015), Islandia albo najzimniejsze lato od pięćdziesięciu lat (Świat Książki 2018) oraz Planeta K. Pięć lat w japońskiej korporacji (Świat Książki 2020). Współautor książek: Hokkaido – Japonia bez gejsz i samurajów (2006), Azja. Opowieści podróżne (2018) oraz Wyspa. Opowieści podróżne (2019). Trzykrotny laureat Nagrody Magellana Magazynu Literackiego „Książki”. Jego ostatnia książka “Planeta K.” zdobyła tytuł Książki Roku magazynów National Geographic Polska i „National Geographic Traveler”. Współpracuje z polskimi i japońskimi czasopismami oraz z prasą polonijną.
facebook.com/piotr.milewski.author
Na wszystkie spotkania wstęp wolny. Zapraszamy!
fot. ilustracyjne: pixabay.com