13 lipca 2022, godz. 10.00
Cykliczna audycja internetowa Biblioteki
Facebook WBP (otwarty dla wszystkich)
W programie:
- W „Poranku u Hieronima” kolejne spotkanie z Ireneuszem Rolewskim – autorem kopii obrazu Jana Matejki „Bitwa pod Grunwaldem”, która już od 15 lipca będzie prezentowana w Galerii Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. H. Łopacińskiego w Lublinie. Tym razem artysta zdradzi kilka sekretów i kulisów swojej pracy nad obrazem, wspomni także o niespodziankach, które kryje w sobie stworzone przez niego płótno.
Ireneusz Rolewski ukończył z wyróżnieniem Akademię Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi na Wydziale Grafiki i Malarstwa na kierunku Malarstwo. Wcześniej ukończył Liceum Plastyczne im. Tadeusza Makowskiego w Łodzi o specjalizacji wyroby unikatowe – formy użytkowe. To właśnie tutaj po raz pierwszy namalował Bitwę na ścianie swojego pokoju w bursie. Z kolei jego praca dyplomowa na ASP pt. Bitwa pod Kałuszynem była, jako jedna z nielicznych studenckich, eksponowana w galerii profesorskiej rodzimej uczelni.
Malarstwo i rysunek Ireneusza Rolewskiego są utrzymane w nurcie naturalizmu i ekspresjonizmu. Najczęstszym tematem jego prac są portrety, jednak równie chętnie sięga po sceny rodzajowe, pejzaże i martwe natury. Lubi eksperymentować z formą obrazu, a zwłaszcza z gęstością, ilością i jakością mediów malarskich oraz ze sposobem nakładania ich na różnie przygotowane podobrazie. Wielką przyjemność sprawia mu projektowanie rzeźb kinetycznych, inspirowanych rozwiązaniami ze świata przyrody. Interesuje się wszelkimi zjawiskami paranormalnymi, przyrodą, malarstwem XIX i XX-wiecznym, młodopolskim oraz wynalazkami i problemami współczesnej fizyki i astronomii.
Ireneusz Rolewski ma również w swoim dorobku udział w licznych wystawach, wydarzeniach artystycznych, realizował nietypowe zamówienia malarskie (m.in. projekty murali). Jest bohaterem filmu dokumentalnego Marii Dłużewskiej pt. „Bitwa”, który opowiada o życiu oraz pracy nad wykonaniem kopii obrazu Jana Matejki „Bitwa pod Grunwaldem” w skali 1:1. Film miał premierę w Telewizji Polskiej i jest regularnie powtarzany.
- W drugiej części programu naszym gościem będzie Aleksander Szaul Rozenfeld – artysta, który do Lublina wpadł jedynie na krótką chwilę. W programie porozmawiamy o jego twórczości i pasjach, tęsknocie za Izraelem i wyjściu z cienia ojca – poety, Aleksandra Rozenfelda – Senior.
Aleksander Szaul Rozenfeld urodził się 9 czerwca 1984 roku w Afuli koło Nazaretu (Izrael). Został ochrzczony w jeziorze Genezaret przez o. Daniela Rufeisena. Przez dwadzieścia lat mieszkał w Złotowie. W 2004 roku wyemigrował do Izraela. Przez ponad dwa lata służył w Siłach Obronnych Izraela. Obecnie mieszka w Polsce.
Poeta, autor tomów wierszy: Wiercipięty Boże – Aniołki chromające (1999, z ilustracjami Franciszka Maśluszczaka), Wiersze do Anny (2006, wspólnie z Aleksandrem Rozenfeldem – Seniorem), Przebudzenie (2016), Ziemia obiecana (2016).
Malarz, swoje obrazy (powstałe w latach 2019-2021) prezentował na wystawach: „Zezowatym okiem” – „Klubokawiarnia Babel”, Próżna 5, Warszawa (2019), „A miało być tak pięknie” – „Casa Ristoranti”, Pereca 1 (2020); „Jestem ze Złotowa i dobrze mi z tym” – Muzeum Ziemi Złotowskiej (2021); „Dwie ojczyzny – moja Polska, mój Izrael” – Centrum Kultury, ul. Peowiaków 12, Lublin (2021), „Moje miłości. Z Izraela do Złotowa” – Galeria Miejsko-Powiatowej Biblioteki Publicznej w Świdniku, ul. Niepodległości 13 (2022).
Był II kostiumografem filmu „Kamienie na szaniec” (2014), asystentem kierownika produkcji filmu „Jeziorak” (2014). Publikuje felietony w „Słowie Żydowskim”.
Rozmowy poprowadzi Ewa Hadrian.
fot. ilustracyjne: pixabay.com