8 sierpnia 2022 r. w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie odbyła się Gala XXVIII edycji Nagrody im. Anny Platto.

Nagroda im. Anny Platto  – przyznawana od 1995 roku w dniu urodzin Patronki pracownikom bibliotek publicznych z województwa lubelskiego, wyróżniającym się
w popularyzacji literatury dziecięco-młodzieżowej oraz nowatorskich formach pracy
z młodymi czytelnikami. Pomysłodawcą Nagrody był dr Zdzisław Bieleń (obecnie emerytowany dyrektor ds. merytorycznych WBP), a przez XXV edycji Fundatorką Nagrody była siostra Patronki – Mirosława Platto.

Anna Platto - Patronka Nagrody

Anna Platto (8 VIII 1944 – 15 III 1995) – absolwentka filologii polskiej UMCS, kustosz, instruktor-metodyk w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie, wykładowca w Studium Bibliotekarskim. Znawczyni literatury pięknej, a szczególnie dziecięcej i młodzieżowej. Wypracowała nowoczesny model bibliotek dziecięcych, łączących znajomość książki z formami jej upowszechniania. Zajmowała się ich organizacją, profilowaniem działalności, doradztwem metodycznym. Posiadała dar integrowania ludzi.

Nominowane do Nagrody Katarzyna Sudół, Joanna Puchacz, Urszula Kowalczyk, Dorota Grabowska

W tegorocznej edycji Nagrody nominacje otrzymały:

Katarzyna Sudół z Filii nr 1 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kraśniku.

Joanna Puchacz z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tarnogrodzie (pow. biłgorajski),

Urszula Kowalczyk z Gminnej Biblioteki Publicznej w Mełgwi (pow. świdnicki),

– Dorota Głogowska z Biblioteki Publicznej Gminy Nielisz (pow. zamojski),

Laureatka XXVIII edycji Nagrody im. Anny Platto Katarzyna Sudół z Filii nr 1 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kraśniku

Laureatką XXVIII edycji Nagrody im. Anny Platto została Katarzyna Sudół z Filii nr 1 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kraśniku. W uzasadnieniu werdyktu Komisji padły następujące słowa:
(…)Pani Katarzyna bez wątpienia jest bibliotekarką świadomą znaczenia czytania w rozwoju indywidualnym jednostki, wspieraniu procesu edukacji oraz budowaniu kapitału społecznego. Nadrzędną ideą jej działań jest promowanie czytelnictwa wśród najmłodszej generacji, które postrzega jako instrument budowania społeczeństwa nie tylko dobrze wykształconego, ale także otwartego na drugiego człowieka i współpracującego (…) ”.

W imieniu Zarządu Głównego Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich w Warszawie Bożena Lech-Jabłońska wręczyła Honorową Odznakę SBP Joannie Chapskiej i Małgorzacie Pieczykolan oraz List gratulacyjny Annie Biegalskiej.

Gala była także okazją do wręczenia zasłużonym  pracownikom odznaczeń przyznanych z okazji 115-lecia powstania Biblioteki Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie.

Galę występem wokalnym uświetniła Oliwia Wierzchowska

Galę występem wokalnym uświetniła Oliwia Wierzchowska – uczestniczka  telewizyjnego programu Szansa na sukces – kwalifikacje do Opola 2022, pracownik Gminnego Ośrodka Kultury w Ulanie-Majoracie (pow. parczewski).

Piękną oprawą uroczystości była także wystawa „Ponownie w Lublinie. Pokaz kopii obrazu Jana Matejki BITWA POD GRUNWALDEM” autorstwa Ireneusza Rolewskiego – artysty malarza, absolwenta Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi. Wystawę można zwiedzać codziennie w godzinach pracy Biblioteki (również w soboty i niedziele w godz. 10.00 – 16.00) do końca września – serdecznie zapraszamy!

Uroczystość objęli Honorowymi Patronatami Lech Sprawka Wojewoda Lubelski, Jarosław Stawiarski Marszałek Województwa Lubelskiego, dr Krzysztof Żuk Prezydent Miasta Lublin, dr Barbara Budyńska Przewodnicząca Zarządu Głównego Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich. Patronatu medialnego użyczył portal internetowy Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich sbp.pl.

Sponsorem poczęstunku był Pan Marcin Orlikowski właściciel Piekarni-Cukierni Marcin Orlikowski.

Transmisja z Gali dostępna jest na Facebook’u Biblioteki

Cykliczna audycja internetowa Biblioteki