Zapraszamy na autorskie oprowadzanie po wystawie „Ponownie w Lublinie”. Pokaz pełnowymiarowej kopii obrazu Jana Matejki BITWA POD GRUNWALDEM”
O pracy nad odwzorowaniem obrazu Jana Matejki opowie autor kopii – Ireneusz Rolewski
15 lipca 2022 roku Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie oraz Muzeum Historyczne Skierniewic im. Jana Olszewskiego zaprosili na wernisaż wystawy Ponownie w Lublinie. Pokaz kopii obrazu Jana Matejki „Bitwa pod Grunwaldem”.
Fotorelacja z otwarcia wystawy
Autorem kopii jest Ireneusz Rolewski, artysta malarz, absolwent Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi. Od maja 2015 roku – za zgodą dyrekcji Muzeum Narodowego w Warszawie – we wnętrzach muzeum zostało namalowanych pięć dolnych elementów, nad którymi malarz pracował ok. 620 dni roboczych. 250 dni zajęły prace nad resztą elementów obrazu.
Zapraszamy do Galerii Biblioteki na spotkanie z Ireneuszem Rolewskim
i pokaz pełnowymiarowej kopii obrazu Jana Matejki:
środa (14 września) w godz. 12.00-16.00
czwartek (15 września) w godz. 10.00-16.00
piątek (16 września) w godz. 10.00-16.00
Artysta czeka w Galerii na zwiedzających wystawę indywidualnie, jak i grupowo.
Przypominamy, że spotkanie z Ireneuszem Rolewskim jest organizowane w ramach
XVII Lubelskiego Festiwalu Nauki
Grupy zorganizowane można umawiać na spotkanie poprzez rejestrację na stronie LFN 2022
https://www.festiwal.lublin.pl/projekty/projekty.html
Pierwszy publiczny pokaz kopii „Bitwy pod Grunwaldem” odbył się w Skierniewicach w 2021 roku. Obraz jest oprawiony w oryginalną ramę, w której przez 60 lat umieszczony był oryginał pędzla Jana Matejki. Kolory ramy (bordo i indygo) zostały dobrane przez Ireneusza Rolewskiego. Z tą ramą obraz będzie podróżował nie tylko po Polsce, ale również po świecie.
Pierwsza podróż kopii obrazu Jana Matejki „Bitwa pod Grunwaldem” to podróż do Lublina, do gmachu, w którym w czasie II wojny światowej „Bitwa pod Gunwaldem” Jana Matejki była przechowywana.
Obraz Matejki – po wywiezieniu go we wrześniu 1939 roku z gmachu warszawskiej Zachęty w celu uchronienia przed rabunkiem i zniszczeniem przez Niemców – trafił do Lublina, do gmachu przy ulicy Narutowicza 4, w którym mieściło się wówczas Muzeum Lubelskie, a od 1939 roku także Biblioteka Publiczna im. Hieronima Łopacińskiego (obecnie gmach w całości należy do Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego).
Wystawa Ponownie w Lublinie. Pokaz kopii obrazu Jana Matejki „Bitwa pod Grunwaldem” została wzbogacona o militaria ze zbiorów Muzeum Narodowego w Lublinie, a Polskie Towarzystwo Numizmatyczne Oddział Lublin udostępniło monety historyczne i współczesne oraz medale upamiętniające bitwę pod Grunwaldem. Wystawę wzbogaciły również obiekty sakralne oraz publikacje udostępnione przez Rektora Kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny Zwycięskiej w Lublinie. Dopełnieniem wystawy są interesujące i rzadkie publikacje ze zbiorów Biblioteki (dawne i współczesne) związane z bitwą pod Grunwaldem i jej upamiętnianiem przez wieki.