Rozmaitości muzealne i … regionalne w „Poranku u Hieronima”
Cykliczna audycja internetowa Biblioteki
Facebook WBP (otwarty dla wszystkich) – odcinek 133
11 stycznia 2023, godz. 10.00
- W programie: Nowe zbiory „Domu Kuncewiczów” – oddziału Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym
Tuż przed świętami wyjątkowy prezent trafił ze Stanów Zjednoczonych do „Domu Kuncewiczów” – oddziału Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym. To dokumenty, zdjęcia, książki i inne pamiątki z domu wnuka Marii i Jerzego Kuncewiczów – Aleksandra. A co istotniejsze, wraz z pozyskaniem tych cennych pamiątek zostały uregulowane także prawa autorskie do twórczości Marii i Jerzego Kuncewiczów.
Trwający ponad 4 lata – od chwili śmierci Aleksandra, wnuka Kuncewiczów – proces pozyskiwania spuścizny rodziny Kuncewiczów został zakończony dzięki zaangażowaniu i życzliwości wielu osób i instytucji, zarówno w Polsce, jak i w Stanach Zjednoczonych. Przed świętami Bożego Narodzenia 2022 roku blisko półtonowy ładunek dotarł do Polski. Obecnie trwa inwentaryzacja pozyskanych zbiorów. Najcenniejsze z nich zostaną wkrótce zaprezentowane we wnętrzach willi „Pod Wiewiórką”, czyli w domu rodzinnym Marii i Jerzego Kuncewiczów oraz na blogu oddziału Muzeum Nadwiślańskiego „Dom Kuncewiczów” www.narynkuusiascwkazimierzu.pl
O tej niezwykłej historii porozmawiany z Moniką Januszek-Surdacką, która zawiaduje „Domem Kuncewiczów” w Kazimierzu Dolnym
- Zaproszenia:
Zaprosimy na wystawę, która już od czwartku, 12 stycznia, zagości w Galerii Biblioteki. Na ekspozycji pt. „Marian Kratochwil (1906-1997) KRESY W SERCU I NA EMIGRACJI” zostanie zaprezentowanych ponad 60 prac M. Kratochwila pochodzących z prywatnej kolekcji dr Jana Sęka – Prezesa Fundacji Villa Polonia. Wystawa po raz pierwszy była eksponowana w Muzeum Niepodległości w Warszawie w roku 2022, ekspozycja w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie jest drugą publiczną prezentacją kolekcji prac Mariana Kratochwila w Polsce.
Na wystawę zaprosi Państwa dr Jan Sęk – właściciel kolekcji
Centrum Historii Lokalnej i Regionalnej przy Instytucie UMCS rozpoczyna cykl wykładów poświęconych Lubelskiemu.
O idei przedsięwzięcia oraz o pierwszym z zaplanowanych wykładów porozmawiamy z dr hab. Andrzejem Przegalińskim, prof. UMCS.
„Dobre książki dobra kawa”
W związku ze wznowieniem cyklu spotkań Dyskusyjnego Klubu Książki serdecznie zapraszamy wszystkich miłośników literatury do naszej Biblioteki na spotkanie, w trakcie którego będziemy dyskutować o ostatnio przeczytanej książce i wymieniać się swoimi przemyśleniami. Serdecznie zapraszamy 11 stycznia 2023 r. (środa), godz. 16.00. W programie podamy szczegóły!
Na spotkanie zaprosi Państwa Joanna Załęcka-Maleska – koordynatorka spotkań w Bibliotece
fot. ilustracyjne: pixabay.com