Styczniowy “Poranek u Hieronima”
Cykliczna audycja internetowa Biblioteki
Facebook WBP (otwarty dla wszystkich) – odcinek 134
18 stycznia 2023, godz. 10.00
W programie:
- Abyśmy byli jedno… O Tygodniu Modlitw o Jedność Chrześcijan 2023, obchodach XXVI Dnia Judaizmu, o Biblii Aramejskiej oraz Ziemi Świętej porozmawiamy z ks. prof. Mirosławem Wróblem z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II
Ks. prof. zw. dr hab. Mirosław Stanisław Wróbel, ur. w 1966 roku w Kędzierzynie-Koźlu, dyrektor Instytutu Nauk Biblijnych, kierownik Katedry filologii biblijnej i literatury międzytestamentalnej w Instytucie Nauk Biblijnych, Wydział Teologii, Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II, kierownik Kursu Formacji Biblijnej, dyrektor i redaktor naukowy projektu „Biblia Aramejska”, dyrektor Centrum Relacji Katolicko-Żydowskich KUL im. Abrahama J. Heschela.
Zainteresowania naukowe: Pisma Janowe, Języki starożytne (hebrajski, aramejski, syryjski, grecki, łacina), Relacje pomiędzy judaizmem i chrześcijaństwem, Literatura rabiniczna, Targumy – projekt: Biblia Aramejska, Manuskrypty z Qumran, Apokaliptyka żydowska, Apokryfy Starego i Nowego Testamentu, Pisma gnostyckie
Hobby: Muzyka klasyczna, poezja, judaistyka, podróże szlakami biblijnymi, tenis i pływanie. Jest przewodnikiem po ziemiach biblijnych (Izrael, Egipt, Jordania, Turcja, Grecja)
Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan 2023
Dzień Judaizmu w Archidiecezji Lubelskiej na KUL – 18 stycznia 2023
Ekumeniczny koncert kolęd i pieśni bożonarodzeniowych – 21 stycznia 20233
fot.: materiały organizatora Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan 2023
- Fotograf. Historia Wilhelma Brassego opisana w książce “Byłem fotografem w Auschwitz” – rozmowa z Anną Dobrowolską – autorką książki
Anna Dobrowolska – autorka, publicystka oraz producentka filmowa. Od 2002 roku odpowiada za produkcję filmów fabularnych, dokumentalnych, musicali i programów telewizyjnych. Wyprodukowała m.in. dla Netflixa, razem z Leonardo DiCaprio, dokument „Walka, życie i utracona sztuka Szukalskiego”.
Książka “Byłem fotografem w Auschwitz” powstała na podstawie wywiadu do filmu “Portrecista” w reżyserii Ireneusza Dobrowolskiego; film był wielokrotnie nagradzany w kraju i na świecie. Obecnie wspólnie pracują nad filmem fabularnym o Wilhelmie Brasse, realizowanym w koprodukcji międzynarodowej, ze światową dystrybucją.
Wilhelm Brasse to fotograf i portrecista, który – jako więzień obozu w Auschwitz od 1940 roku – przez prawie 5 lat, na żądanie nazistów, prowadził tam dokumentację fotograficzną. Przed wojną słynął w Katowicach ze zdjęć portretowych. Po wojnie Wilhelm Brasse powrócił do rodzinnego Żywca, gdzie mieszkał do śmierci, jednak nie wrócił do przedwojennej profesji fotografa. Obozowe wspomnienia nie pozwoliły mu już nigdy na wykonywanie zwykłych fotografii.
Anna Dobrowolska przyjechała do Lublina na zaproszenie Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, współorganizatorem spotkania było Biuro Promocji i Popularyzacji Nauki UMCS.
Zaprasza ekipa Studia WBP
fot. Dorota Mościbrodzka
Fot. ilustracyjne: pixabay.com