Cykliczna audycja internetowa Biblioteki
Facebook WBP (otwarty dla wszystkich) – odcinek 145
5 kwietnia 2023, godz. 10.00
W programie:
- “Na większą chwałę Boga”. O Towarzystwie Jezusowym i św. Andrzeju Boboli – jezuicie, misjonarzu, kaznodziei, męczenniku, świętym Kościoła katolickiego, zwanym apostołem Polesia, patronie Polski porozmawiamy z Edytą Ścibor – starszym kustoszem Biblioteki, pracowniczką Działu Naukowo-Wydawniczego WBP, współautorką wystawy “Ad maiorem Dei gloriam. O Towarzystwie Jezusowym w okresie staropolskim i św. Andrzeju Boboli w 85. rocznicę jego kanonizacji”.
Towarzystwo Jezusowe – jezuici – to zakon w Kościele katolickim, założony przez Baska, św. Ignacego Loyolę (1491-1556), a zatwierdzony przez papieża Pawła III w 1540 roku. Jezuici od początku swego istnienia doceniali znaczenie pracy z młodzieżą i zakładali coraz to nowsze szkoły, które na tle epoki cechował wysoki poziom. Rozwinęli działalność misyjną, także na kontynentach pozaeuropejskich. Do Polski zostali sprowadzeni przez kardynała Stanisława Hozjusza w 1564 roku, w Braniewie otworzyli pierwsze w kraju seminarium duchowne. Zakładali liczne szkoły w centrach życia politycznego i kulturalnego, w tym Akademię Wileńską. Zakon wydał uczonych we wszystkich gałęziach wiedzy, wielkich teologów, doktorów Kościoła, 44 świętych (wśród nich znaleźli się Polacy: Andrzej Bobola, Melchior Grodziecki i Stanisław Kostka) oraz 137 błogosławionych.
- Nostalgia Wschodu. Śladami Unitów po wschodnim pograniczu Polski poprowadzi nas red. Adam Kulik
Adam Wiesław Kulik – urodzony w 1950 roku w Tomaszowie Lubelskim, absolwent filologii polskiej w Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, poeta, prozaik, eseista, reportażysta, autor kilkuset telewizyjnych filmów dokumentalnych, edukacyjnych, historycznych, biograficznych i reportażowych. Laureat m.in. Nagrody im. Bolesława Prusa, Nagrody Artystycznej miasta Lublin, Nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, nagradzany był także na polskich i międzynarodowych festiwalach filmów telewizyjnych. Interesuje go tematyka wschodniego pogranicza i kresów, czego dowodem jest najnowsza publikacja Nostalgia Wschodu. Śladami unitów (Novae Res, Gdynia 2022).
- Ikona Podlasia. Mariannę Bocian – w 20. rocznicę śmierci – wspomni Tadeusz Sławecki – Dyrektor Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie
Marianna Bocian – poetka, prozatorka, eseistka, twórczyni tekstów dramatycznych – urodziła się 26 kwietnia 1942 roku w wsi Bełcząc koło Czemiernik. Studiowała polonistykę i filozofię na Uniwersytecie Wrocławskim. Debiutowała w 1968 roku zbiorem wierszy Poszukiwanie przyczyny. Od 1972 roku pracowała jako bibliotekarka w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej we Wrocławiu. Była członkinią Związku Literatów Polskich (1973-1981). Od 1979 roku była kolporterką niezależnych wydawnictw drugiego obiegu, redaktorką pism oraz autorką tekstów wydawanych w obiegu pozadebitowym. Od 1981 roku współorganizowała wrocławskie Tygodnie Kultury Chrześcijańskiej. Po 13 XII 1981 roku była współorganizatorką przedsięwzięć niezależnego życia kulturalnego, głównie spotkań poetyckich w mieszkaniach prywatnych, kościołach, domach studenckich, Duszpasterstwach Akademickich. W 1989 została współorganizatorką wrocławskiego oddziału Stowarzyszenia Pisarzy Polskich.
Marianna Bocian była redaktorką kilku ogólnopolskich pism kulturalnych, publikowała swoje teksty w najważniejszych tytułach polskiej prasy literackiej. Opublikowała kilkanaście tomików wierszy, kilka publikacji – poezja, proza – ukazało się post mortem Autorki.
Marianna Bocian zmarła 5 kwietnia 2003 roku w Radzyniu Podlaskim. Została pochowana w grobie rodzinnym na cmentarzu w Czemiernikach.
W Czemiernikach odbywa się corocznie Regionalny Konkurs Recytatorski Poezji Marianny Bocian – XVII edycja miała miejsc w 2022 roku.
Fot. ilustracyjne: pocztówka świąteczna ze zbiorów Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie (dostępna również w Bibliotece Cyfrowej wWBP)