Senat Rzeczypospolitej Polskiej
ustanowił rok 2023 rokiem
Pamięci Bohaterek i Bohaterów Getta Warszawskiego

W uchwale o ustanowieniu roku 2023 Rokiem Pamięci Bohaterek i Bohaterów Getta Warszawskiego Senat w 80. rocznicę powstania w getcie warszawskim oddaje hołd poległym oraz tym, którzy przeżyli i do końca swoich dni podnosili głos protestu przeciwko zbrodniczym planom zagłady narodu żydowskiego. Przypomniano, że w utworzonym w 1940 r. getcie warszawskim Niemcy zamknęli ponad 400 tys. Żydów, a 22 lipca 1942 r. rozpoczęli ich deportację do niemieckiego obozu zagłady w Treblince, gdzie zmarło niemal 300 tys. warszawskich Żydów.

19 kwietnia 1943 r. warszawscy Żydzi podjęli walkę zbrojną z Niemcami. Powstanie kwietniowe było największym zbrojnym zrywem Żydów podczas II wojny światowej, a zarazem pierwszym powstaniem miejskim w okupowanej Europie, bezprecedensową odpowiedzią na bestialstwo niemieckich nazistów, którzy postawili sobie za cel wymordowanie całego narodu.

Bohaterstwo tych, którzy stanęli naprzeciwko machiny zbrodni, było wyjątkowe. Kilkuset bojowców z Żydowskiej Organizacji Bojowej zrobiło wszystko, by usłyszał ich świat. „Głosy Mordechaja Anielewicza, Miry Fuchrer, Tosi Altman, Arie Wilnera, Marka Edelmana, Miry Hajsndorf, Cypory Gunsztat, Cywii Lubetkin, Symchy Rotema, Pawła Frenkla i wielu innych wciąż wybrzmiewają” – czytamy w uchwale. „Jako obywatelki i obywatele Polski – kraju doszczętnie zniszczonego podczas II wojny światowej i noszącego po dziś dotkliwe ślady okupacji niemieckiej w wymiarze społecznym, kulturalnym czy infrastrukturalnym – mamy obowiązek stania na straży pamięci ofiar i podejmowania wszelkich działań uniemożliwiających powtórzenie się tej historii” – napisali senatorowie. Jak zaznaczyli, „wierzymy, że ustanowienie roku 2023 Rokiem Pamięci Bohaterek i Bohaterów Getta Warszawskiego pozwoli nie tylko przywołać Ich świadectwa, ale stanie się także okazją do refleksji nad powszechnymi w dyskursie wartościami takimi jak: bezpieczeństwo, dom, wolność, które uznajemy za oczywiste, ale ich prawdziwą wagę i znaczenie odkrywamy dopiero w chwili, gdy stają się zagrożone”.

źródło: https://www.senat.gov.pl

Zapraszamy do Biblioteki
– w naszych zbiorach znajduje się wiele publikacji na temat getta warszawskiego
i powstania w getcie warszawskim

Akcja „Żonkile”

19.04.2023

Akcja „Żonkile”

Akcja upamiętniająca rocznicę powstania w getcie warszawskim.

Organizator: Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN
Miejsce: Warszawa, Białystok, Lublin, Kraków, Łódź, Wrocław

 

19 kwietnia przypada rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim – największego zbrojnego zrywu Żydów podczas II wojny światowej, a zarazem pierwszego powstania miejskiego w okupowanej Europie.

Tego dnia Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN organizuje corocznie akcję społeczno-edukacyjną Żonkile. 

W tym roku obchodzimy 80. rocznicę powstania. Z tej okazji Akcja Żonkile będzie miała miejsce nie tylko w Warszawie, ale również w pięciu innych polskich miastach — jednym z nich jest Lublin. Ośrodek Brama Grodzka – Teatr NN jest partnerem tego wydarzenia.

19 kwietnia w Lublinie

W ramach akcji Żonkile, 19 kwietnia na ulicach Lublina wolontariusze i wolontariuszki będą informować przechodniów o tragicznych wydarzeniach z 1943 roku oraz wręczać im papierowe żonkile – symbol pamięci o powstaniu w getcie warszawskim.

Tego dnia, na Krakowskim Przedmieściu 64 (wejście do Banku PKO S.A.) w ramach projektu “Listy do Henia”, odbędzie się także akcja pisania listów do Henia Żytomirskiego – żydowskiego chłopca, który zginął w czasie II wojny światowej, dzieląc los 43 tysięcy lubelskich Żydów.
Działaniu towarzyszyć będzie spacer edukacyjny szlakiem miejsc związanych z życiem Henia.

Więcej o Listach do Henia

Dlaczego żonkile?

Ostatni przywódca Żydowskiej Organizacji Bojowej, Marek Edelman, który przeżył likwidację getta, przez lata pielęgnował pamięć o wydarzeniach z 1943 roku. Do końca życia w rocznicę powstania przychodził pod Pomnik Bohaterów Getta, by oddać hołd poległym towarzyszom. Wraz z nim przychodziło coraz więcej ludzi z żółtymi kwiatami.

– Żółty żonkil jest symbolem zbiorowej pamięci. My wszyscy, którzy chcieliśmy pamiętać, zanosiliśmy na Muranów żonkile – powiedziała Paula Sawicka, psycholożka, była nauczycielka akademicka, związana z opozycją demokratyczną. Wspólnie z Markiem Edelmanem napisała książkę „I była miłość w getcie”.

Akcji od początku towarzyszy hasło „Łączy nas pamięć”, które podkreśla siłę wspólnoty, znaczenie solidarności, potrzebę dialogu ponad podziałami. Głęboko wierzymy, że pamięć o przeszłości jest jedną z nadrzędnych wartości, które nas jednoczą i nadają nam wspólną tożsamość – niezależnie od światopoglądu czy sympatii politycznych.

Źródło:

https://teatrnn.pl/kalendarium/informacje/akcja-spoleczno-edukacyjna-zonkile/