Akredytowany projekt numer: 2021-1-PL01-KA121-ADU-000010256 w ramach programu Erasmus+, Akcja kluczowa 1: Mobilność edukacyjna osób
Numer akredytacji: 2020-1-PL01-KA120-ADU-096333
W dniach 22-26 maja 2023 r. sześcioosobową grupą wyjechaliśmy na Job Shadowing do biblioteki w Płowdiwie [Plovdiv].
Płowdiw jest drugim co do wielkości, położonym w środkowej Bułgarii mieście, przeuroczym i pełnym zabytków. Zwiedzając malowniczą starówkę można zobaczyć świetnie zachowane starożytne ruiny, mury rzymskie czy wciąż czynny teatr rzymski, na którego deskach odbywają się koncerty światowych gwiazd. Warto obejrzeć liczne tutaj cerkwie, w tym Świętego Konstantyna i Heleny, Minaret, Meczet Dżumaja, Dom Bałabanowa czy Muzeum Etnograficzne. Nie ma co się dziwić, że miasto przyciąga tłumy turystów.
Dla nas najciekawszy był jednak budynek Biblioteki Narodowej im. Iwana Wazowa [„Ivan Vazov” National Library]. Zlokalizowany blisko centrum, obok przepięknego ogrodu miejskiego i fontanny.
Nazwa biblioteki pochodzi od słynnego bułgarskiego pisarza i poety Iwana Wazowa, który ze względu na rozległe zainteresowania literackie oraz ogromny dorobek uznawany jest za jednego z najważniejszych twórców nowoczesnej literatury bułgarskiej. Murale z podobizną Wazowa oraz głównymi bohaterami jego powieści znajdują się na wielu ścianach biblioteki.
Biblioteka jego imienia jest drugą co do wielkości, drugą najstarszą w kraju i pełni funkcję drugiego repozytorium narodowego. Założona w 1879 r. (przeniesiona do nowego gmachu w 1974 r.) jako uniwersalna biblioteka ogólnoedukacyjna z funkcjami instytutu naukowego do dzisiaj pracuje na rzecz zachowania bułgarskiego dziedzictwa kulturowego
i historycznego. Oprócz naukowców i literatów skupia imponujące grono artystów. Jej zasób obecnie szacuje się na blisko 2 miliony dokumentów bibliotecznych, odwiedza ją 126 tysięcy osób rocznie i odnotowuje się ok. 260 tysięcy wypożyczeń.
Ze zbiorów specjalnych płowdiwskiej biblioteki mieliśmy zaszczyt i przyjemność podziwiać: starodruk apostolski z północnej Macedonii, manuskrypt grecki z wizerunkiem Chrystusa, fragment dziesięciowiecznego rękopisu etiopskiego.
Ogromne nasze zainteresowanie wzbudziła kolekcja płyt winylowych, filmów, nut, obrazów oraz reprodukcji dzieł sztuki, które można wypożyczać z Arteteki do domu.
Dumą bułgarskich kolegów jest pracownia digitalizacji – jedna z najlepszych w kraju. Podziwialiśmy m.in. zbiór plakatów filmowych, wśród których znalazły się również polskie.
Zauważyliśmy, że, podobnie jak i u nas, bardzo dużo osób korzysta z zasobów American Corner – Amerykańskiego Centrum Informacji Kulturalnej.
Niesłabnącym zainteresowaniem cieszy się też księgozbiór i oferta kulturalno-edukacyjna Oddziału Dla Dzieci i Młodzieży, zlokalizowanego w pobliskim budynku. Zaciekawiły nas cyklicznie organizowane lekcje bezpłatnej nauki języka angielskiego, prowadzone przez nauczycieli wolontariuszy. Warto byłoby zaproponować takie i u nas.
Największą atrakcją było jednak zaproszenie do udziału w pochodzie organizowanym z okazji Dnia Świętych Cyryla i Metodego. Jest to najbardziej szanowane w Bułgarii święto narodowe. Przeszliśmy ulicami miasta z tłumem ludzi. Pochód rozpoczynali przedstawiciele władz, różnych wyznań, reprezentacje płowdiwskich instytucji kultury i oświaty. Koncertowało wiele dziecięcych i młodzieżowych zespołów muzycznych i wokalnych, uświetniając uroczystość. Wszystkim udzielał się podniosły, ale i radosny nastrój.
To były niesamowite chwile. Wizyta w Płowdiwie pozostanie na zawsze w pamięci i będzie inspiracją do wielu działań w naszej bibliotece.
Marzena Targońska
Dział Instrukcyjno-Metodyczny
Wojewódzka Biblioteka Publiczna
im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie