II wojna światowa była największym konfliktem w historii ludzkości. Objęła większość Europy, część Azji, Afryki, Bliskiego Wschodu, wyspy Oceanii i wszystkie oceany. Szacuje się, że zginęło w niej ponad 50 milionów ludzi, a prawie 2 miliardy było jej uczestnikami. Konflikt dotyczył przede wszystkim państw Osi i Narodów Zjednoczonych. 

Dzień Weterana Walk o Niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej, obchodzony co roku 1 września, został ustanowiony 25 kwietnia 1997 r. przez Sejm RP jako święto obrońców Ojczyzny, upamiętniające poległych w obronie niepodległości Polski na polach bitewnych. Obecna nazwa Dzień Weterana Walk o Niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej obowiązuje od 18 maja 2014 roku.

Obchody 84. rocznicy agresji niemieckiej na Polskę i Dnia Weterana Walk o Niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej

W przypadającą w tym roku 84. rocznicę agresji Niemiec hitlerowskich na Polskę oraz w Dniu Weterana Walk o Niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej, w wielu miastach i miejscowościach w całym kraju Polacy oddali hołd obrońcom Ojczyzny i wspominali tych, którzy walcząc o Polskę zginęli na polach bitew. W Lublinie oficjalne obchody rocznicowe odbyły się przy Pomniku Nieznanego Żołnierza na Placu Litewskim. 

Program uroczystości:

Lubelski Urząd Wojewódzki w Lublinie, ul. Spokojna 4, sala kolumnowa

9.00 – Spotkanie wojewody lubelskiego Lecha Sprawki i członków Komitetu Organizacyjnego z weteranami walk o Niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej

Lubelski Urząd Wojewódzki w Lublinie, ul. Spokojna 4, fronton gmachu głównego

9.30 – Złożenie kwiatów pod tablicą upamiętniającą Jerzego Albina de Tramecourta

kościół pw. św. Piotra i Pawła, ul. Krakowskie Przedmieście 44

10.00 – Msza św. za poległych podczas wojny obronnej w 1939 r.

Plac Litewski w Lublinie

11.00 – Uroczysty apel przy Pomniku Nieznanego Żołnierza

  • Uruchomienie syreny alarmowej
  • Odegranie hymnu państwowego
  • Wystąpienia okolicznościowe, w tym wojewody lubelskiego Lecha Sprawki
  • Apel pamięci i salwa honorowa
  • Złożenie kwiatów i zapalenie zniczy
  • Odegranie melodii “Cisza”

Lubelski Urząd Wojewódzki w Lublinie

W uroczystym apelu przy Pomniku Nieznanego Żołnierza wziął udział Dyrektor Tadeusz Sławecki i pracownicy Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego, którzy złożyli kwiaty przy Pomniku Nieznanego Żołnierza na Placu Litewskim w Lublinie.

Fot. Katarzyna Stanek