Postanowienia ogólne
1 . Wykorzystanie powielanych materiałów bibliotecznych może odbywać się w graniach dozwolonego użytku, określonego przepisami Ustawy z dn. 4 lutego 1994 roku, o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. 1994, nr 24, poz. 83, z późn. zm.).
2. Inny zakres wykorzystania powielanych materiałów bibliotecznych może być dopuszczalny wyłącznie na zasadach określonych odrębną umową z Wojewódzką Biblioteką Publiczną im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie.
3. Powielanie materiałów bibliotecznych może odbyć się poprzez: kserowanie, skanowanie, fotografowanie, samodzielne fotografowanie.
4. Materiały biblioteczne, z których wykonano kopie użytkowe (mikrofilmy lub skany), są udostępniane w postaci tych kopii, a nie oryginałów.
Usługi reprograficzne realizowane przez WBP
- Kserowanie, skanowanie oraz fotografowanie są usługami płatnymi, realizowanymi przez Bibliotekę. Usługa jest wykonywana po złożeniu odpowiedniego zamówienia u dyżurującego bibliotekarza.
6. Materiały biblioteczne wydane do 1949 roku mogą być wyłącznie skanowane lub fotografowane.
7. Kserokopie wykonuje się z materiałów bibliotecznych wydanych od 1950 roku, o ile pozwala na to ich stan zachowania. Decyzję w tej sprawie podejmuje dyżurujący bibliotekarz.
8. Kopie elektroniczne (skany, fotografia cyfrowa) są przekazywane na płytach CD/ DVD lub przesyłane na podany adres e-mail. Nie ma możliwości kopiowania plików na nośniki własne Czytelników.
9. Koszty kserowania, skanowania oraz fotografii cyfrowej z nagraniem na płytę CD/DVD określa „Cennik usług reprograficznych Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie”.
10. Termin wykonania usługi jest każdorazowo ustalany indywidualnie.
11 . Reklamacje na wykonane usługi będą uwzględniane na podstawie okazanego paragonu lub faktury.
Samodzielne fotografowanie
- Czytelnicy mają prawo do samodzielnego i bezpłatnego fotografowania materiałów bibliotecznych udostępnianych w Czytelniach: Naukowej, Czasopism, Zbiorów Specjalnych, Bibliografii Lubelszczyzny i Wiedzy o Regionie oraz w Dziale Informacji i Promocji po uzyskaniu zgody dyżurującego bibliotekarza.
13. Samodzielne fotografowanie materiałów bibliotecznychjest możliwe , o ile pozwala na to ich stan zachowania.
14. Fotografie mogą być wykonywane jedynie na wyznaczonych stanowiskach w wyżej wymienionych Czytelniach. Materiały biblioteczne nie mogą być przenoszone przez użytkownika poza Czytelnie i umieszczane w nieprzeznaczonych do tego miejscach.
15 . Fotografowanie jest możliwe pod warunkiem zapewnienia trybu pracy niegrożącego uszkodzeniem kopiowanego materiału i nieutrudniającego pracy innym użytkownikom. Nie jest dopuszczalne dociskanie, rozprasowywanie, obciążanie trudno otwierających się obiektów w celu uzyskania lepszej jakości reprodukcji.
16. Fotografowanie może być prowadzone wyłącznie bez użycia lamp błyskowych, statywu oraz z wyłączonym dźwiękiem migawki.
17. Nie zezwala się na używanie skanerów ręcznych , przenośnych skanerów płaskich czy kserokopiarek i innych niż aparaty fotograficzne urządzeń kopiujących.
18. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za niezgodne z wyżej określonymi zasadami fotografowanie materiałów bibliotecznych.