22 września 2010 r. klubowicze DKK w Zamościu mieli możliwość udziału w spotkaniu z pisarzem, którego twórczość jest tematem wielu rozmów czytelników o literaturze współczesnej. Krzysztof Varga to pisarz młodego pokolenia ale z dość bogatym dorobkiem literackim, obecny również w życiu publicznym poprzez kontakt z mediami. Jest autorem wielu powieści, opowiadań a także zbioru reportaży i esejów.
Urodził się w 1968 roku jako syn Polki i Węgra. Studiował polonistykę na Uniwersytecie Warszawskim. Dwukrotnie nominowany do Nagrody Literackiej Nike za powieść Tequila oraz Nagrobek z lastrico. Za powieść Gulasz z turula otrzymał Nagrodę Literacką Nike czytelników.
Jest pisarzem żywo reagującym na bieżące wydarzenia. Przemiany jakie następują w naszym otoczeniu od razu znajdują odzwierciedlenie w publikacjach Krzysztofa Vargi.
Częste nawiązywanie do Węgier, jako ojczyzny (o Polsce mówi, że jest to jego „matczyzna”), świadczy o jego emocjonalnym charakterze i wrażliwości. Ma to miejsce w prozie „Gulasz z turula”, gdzie w melancholijnej tonacji autor nawiązuje do traumatycznej historii Węgier.
W twórczości Krzysztofa Vargi można zauważyć podwójną ścieżkę, po której kroczy razem ze swoimi bohaterami. Pierwsza ścieżka to nostalgia za krajem i czasami młodości, z refleksją nad życiem swoim i rodziny, kojarzona ze spokojem i bezpieczeństwem. Druga nawiązuje do bardzo realnych, przyziemnych wręcz sytuacji z życia codziennego. Te ścieżki są do siebie bardzo zbliżone, tak jak nasze życie, w którym kolor czarny przeplata się z białym i gdzie jedno nadaje sens drugiemu. Umiejętność kreowania postaci w oparciu o istnienie tych dwóch płaszczyzn ujmuje mnie najbardziej w twórczości Krzysztofa Vargi. Takie postrzeganie świata przewija się w zasadzie przez wszystkie jego utwory. Temat przemijania, choroby, śmierci, przyczynił się do nadania pisarzowi przydomka największego hipochondryka literatury polskiej. Bohaterowie Vargi przeżywają różne sytuacje od tragicznych (czasami na granicy absurdu) do wzniosłych wręcz bohaterskich.
Całość twórczości Krzysztofa Vargi spięta jest jedną klamrą. Jego książki są wspaniale przegadane, autor bawi się językiem, świadomie wzbogacając go kwestiami kulinarnymi.
Krzysztof Varga podczas spotkania w Książnicy Zamojskiej bardzo konkretnie opowiadał o swojej twórczości i tak też odpowiadał na zadawane pytania.
Dyskusja z pisarzem tego formatu to wielka przyjemność i niezapomniane wrażenie.