„Czas w dom zaklęty” to kolejna, z cieszących się wciąż niesłabnącą popularnością powieść Katarzyny Enerlich. Powyższy tekst to wzruszająca, pełna dojrzałej mądrości opowieść o życiu, miłości, śmierci, nienawiści i przebaczeniu zarazem.

Najważniejszy „element” powieści stanowi Ruta, kobieta z prowincjonalnego mazurskiego miasteczka, którą los niejednokrotnie boleśnie doświadczył. Narrator opowiada historię bohaterki poprzez pryzmat domu, w którym przyszło jej zamieszkać. Nie dom tu jednak jest najważniejszy, ale sąsiadka, z pozoru cicha, skromna, religijna osoba … . Dlaczego zatem na łożu śmierci prosi Rutę o przebaczenie? Co takiego się wydarzyło, że bohaterka nie jest w stanie zapomnieć …? I kiedy czytelnik odkrywa tajemnicę domu i jego mieszkańców, pozostaje mu tylko współczuć bohaterom.

Powieść Enerlich to również polemika dotycząca wiary, „fałszywej” wiary i fanatyzmu religijnego. Czy wiara może wpływać negatywnie na postępowanie tych, którzy określają się mianem wierzących? Czy można prawdziwie kochać Boga, jeśli nienawidzimy, ranimy i nie dostrzegamy innych obok siebie? I wreszcie dylematy kapłanów, którzy nie potrafią dokonać wyboru pomiędzy miłością do Boga a miłością do kobiety.

Należy podkreślić, iż autorka nie daje jednoznacznych rozwiązań powyższych problemów. Czytelnik musi dokona=C4=87 własnych wyborów.

Warto również dodać, iż nie tylko interesująca fabuła, ale także kompozycja powieści zachęca do jej lektury. Autorka wykorzystuje retrospekcję jako jeden z elementów konstrukcji tekstu. Ponadto powieść „przepełniona” jest tajemnicą, którą czytelnik odkrywa powoli,oczekując z niecierpliwością na dalszy rozwój fabuły.

Myślę, że warto sięgnąć po książkę Katarzyny Enerlich. Dzięki bohaterom powieści czytelnik „powraca do korzeni,” poznaje „mądrość minionego świata,” nierozerwalnie związanego z żydowską tradycją. Dowiaduje się również, iż najlepszym przyjacielem człowieka jest mimo wszystko … sztuka. I najważniejsze – zawsze pozostaje nadzieja …. Dlatego też każdy z nas może w sposób dowolny sformułować zakończenie tej powieści.