W ramach Dyskusyjnego Klubu Książki działającego od 2007 r. przy Gminnej Bibliotece Publicznej w Niedrzwicy Dużej zorganizowane zostało spotkanie autorskie z pisarzem lubelskim Marcinem Wrońskim. Spotkanie odbyło się w dniu 16 listopada 2011 r. o godz. 17 w Gminnym Ośrodku Kultury Sportu i Rekreacji, a prowadziła je koordynator Dyskusyjnego Klubu Książki w Niedrzwicy Dużej, bibliotekarka Marzena Boryga.

Marcin Wroński jest twórcą nie tylko prozy, pisał także teksty piosenek i skecze dla prowadzonego przez siebie kabaretu „Osoby o Nieustalonej Tożsamości”. Jednak jego największą pasją jest pisanie o dawnym Lublinie, czego dał szczególny wyraz w serii kryminałów retro o komisarzu Maciejewskim. ,, Morderstwo pod cenzurą” – pierwsza książka z serii wydana w 2007 roku została nominowana do Nagrody Wielkiego Kalibru w 2008 roku. „Kino Venus”- druga powieść z serii, została zgłoszona do Paszportu Polityki i nominowana do Nagrody Wielkiego Kalibru w 2009 roku. W 2011 r. ukazała się „A na imię jej będzie Aniela” (trzecia powieść z serii), a w 2010 r. ujrzał światło dzienne współczesny thriller polityczno- teologiczny o o. Marku Glińskim  „Officium Secretum. Pies Pański” (nominowany do Nagrody Wielkiego Kalibru w 2011r.). Za wkład Komisarza Maciejewskiego w budowanie wizerunku miasta w 2009 r. regionalne media przyznały pisarzowi honorowy tytuł Dobrze Zasłużony dla Ziemi Lubelskiej- te i inne informacje można przeczytać na stronie autorskiej pisarza.

Uczestnikami spotkania byli czytelnicy i miłośnicy twórczości pisarza nie tylko z naszej gminy, ale także młodzież z Zespołu Szkół Techniki Rolniczej w Piotrowicach pod opieką pani Katarzyny Zieleniak. Przybyli także czytelnicy z Lublina, m. in. z Powiatowej Biblioteki Publicznej w Lublinie dyrektor Magdalena Kędra i pani Urszula Kurek.

Po krótkim wstępie prowadzącej, przybliżającym uczestnikom zaproszonego gościa, przystąpiliśmy do właściwego spotkania. Rozmowa z twórcą Komisarza Maciejewskiego dotyczyła tajników procesu pisania- autor opowiadał jak dużo czasu poświęca na zbieranie materiałów do książki, ile trwa sam proces pisania powieści, jak wygląda promocja wydanej już powieści; przy okazji dowiedzieliśmy się, że pisarz nie ma – jak wielu czytelników zapewne przypuszcza- swojego menedżera. Pisarz opowiadał o dawnym Lublinie- jako ciekawostkę podam, że mówił o lotnisku, które było przed wojną w Lublinie.

– I chyba także pierwszy w Polsce zakład produkujący części do samolotów, który znajdował się na ul. Wrońskiej. W pamięci utkwiło mi jeszcze, że jego hobby to gry komputerowe i oglądanie filmów. Czyta utwory napisane przez swoich kolegów i koleżanki (np. Krajewskiego, Tokarczuk), bo- jak sam mówi- po prostu wypada. I nie lubi chodzić do Plazy- takie szczegóły ze spotkania pamięta nasza bibliotekarka i jednocześnie zagorzała klubowiczka Monika.

Naszego gościa pytano także jak wydać swoje wiersze, a jak prozę- i uprzedzę, że to nie ta sama droga. Wroński opowiadał czym obecnie się zajmuje-  skończył już czwartą i pisze piątą część przygód Komisarza Maciejewskiego, więc jego fani mają na co wyczekiwać.

Po spotkaniu uczestnicy mówili, że było to jedno z najciekawszych w jakim brali udział (bo niektórzy widzieli już w Niedrzwicy Jacka Dehnela, Stefana Dardę czy Krzysztofa Gęburę, z tymi autorami także były spotkania zorganizowane w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki) , a sam Marcin Wroński okazał się miłym, sympatycznym człowiekiem, który lubi kontakt ze swoimi czytelnikami.

Po trwającym ponad dwie godziny spotkaniu autor podpisywał wszystkim chętnym swoje książki. W spotkaniu wzięło udział ok. 40. osób, a następne zapewne już w nowym- 2012 roku. Czekamy na propozycje naszych czytelników- kogo chcielibyście państwo gościć w Niedrzwicy?

Wszystkich, którzy chcą poznać dawne i obecne oblicze Lublina i losy komisarza Maciejewskiego zapraszamy do lektury jego książek dostępnych w naszych bibliotekach.