XIX edycja Nagrody im. Anny Platto

Organizatorzy XIX edycji Nagrody im. Anny Platto – Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie, Towarzystwo Biblioteki Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego, Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich Zarząd Okręgu w Lublinie oraz prywatni sponsorzy – informują, że uroczystość wręczenia Nagrody za 2013 rok odbędzie się 8 sierpnia 2013 r. w Galerii WBP o godz. 11.00. Honorowym Patronatem uroczystość objął Marszałek Województwa Lubelskiego Krzysztof Hetman. Wydarzenie uświetni wystawa jubileuszowa z okazji 50-lecia pracy twórczej prof. Sławomira Andrzeja Mieleszki, przygotowana przez Związek Polskich Artystów Plastyków Okręg Lublin i WBP im. H. Łopacińskiego w Lublinie oraz występ Młodzieżowej Orkiestry Dętej z Borzechowa, pod kierownictwem Kazimierza Kołodzieja.

Nagroda przyznawana jest od 1995 roku pracownikom bibliotek publicznych województwa lubelskiego za szczególny wkład w pracę z dziećmi i młodzieżą oraz promocję czytelnictwa wśród młodych czytelników. Pomysłodawcą Nagrody był Zdzisław Bieleń (wówczas instruktor WBP), a fundatorką siostra Patronki – Mirosława Platto.

Anna Platto (1944-1995), była kustoszem i metodykiem bibliotekarstwa dziecięcego. Prowadziła zajęcia z literatury w Studium Bibliotekarskim w Lublinie. W Bibliotece
im. H. Łopacińskiego zajmowała się bibliotekami dziecięcymi: ich organizacją, profilowaniem działalności, programowaniem pracy oraz doradztwem metodycznym. Duże zasługi wniosła w doskonalenie zawodowe bibliotekarzy. Była znawczynią literatury pięknej, szczególnie dziecięcej i młodzieżowej. Cieszyła się powszechną sympatią za niekonwencjonalny sposób bycia, pogodę ducha oraz wyjątkowe zalety charakteru i bezinteresowną życzliwość.

W bieżącym roku do Nagrody zgłoszono następujące osoby:

Zofię Klocek – dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Uchaniach, powiat hrubieszowski;

Elżbietę Stankiewicz – dyrektor Biblioteki Publicznej Gminy Zamość z siedzibą w Mokrem, powiat zamojski;

Agnieszkę Zagajewską – dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Borzechowie, powiat Lublin ziemski.

Informacji udziela:

Marzena Targońska