W dniach 27-28 października oraz 13 listopada 2014 r. w sali konferencyjnej Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie odbył się cykl szkoleń ph. „Od projektu do efektu – warsztat nowoczesnego bibliotekarza”. Na realizację zadania WBP otrzymała dofinansowanie ze środków Instytutu Książki w ramach programu „Szkolenia dla bibliotekarzy 2014”, stanowiącego element Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa na lata 2014-2020.

W zajęciach udział wzięła grupa 15 bibliotekarzy z województwa lubelskiego, w większości pracowników czytelni oraz zajmujących się obsługą młodych czytelników.

Celem projektu było rozwijanie kompetencji organizacyjnych, medialnych i technologicznych bibliotekarzy. Cykl składał się 3 dni szkoleniowych.

Tematem pierwszego dnia szkolenia była gra terenowa jako nowatorski pomysł na zajęcia dla użytkowników biblioteki. Zajęcia przeprowadziła dr Grażyna Wiśniewska z Polonijnego Centrum Nauczycielskiego w Lublinie. Zakres tematyczny obejmował teorię gry terenowej jako sposobu na pozyskanie nowych użytkowników. Uczestnicy poznali zasady konstruowania gry terenowej. W ramach zajęć przeprowadzona została gra terenowa „Pisarze znani z Lublinem związani”. Uczestnicy gry – bibliotekarze uczestniczący w szkoleniu, podzieleni na grupy wędrowali: śladem pisarzy dawnych (Biernata z Lublina, Jana Kochanowskiego, Sebastiana Fabiana Klonowica); śladem Edwarda Stachury, śladem Józefa Czechowicza; śladem pisarzy żyjących (Marcina Wrońskiego i Julii Hartwig). Terenem wszystkich wędrówek było lubelskie Stare Miasto i jego okolice. W trakcie gry uczestnicy musieli przeprowadzić wywiady z przypadkowymi mieszkańcami, zilustrować fragment tekstu, zaprojektować tablicę pamiątkową, itp. Końcowym akcentem pierwszego dnia szkolenia było omówienie wrażeń uczestników (tj. największe trudności w realizacji gry, najciekawsze elementy, możliwości modyfikacji, elementy możliwe do przeniesienia na grunt mniejszej miejscowości).

Drugi dzień szkolenia dotyczył technik wizualnych i ich wykorzystania w pracy biblioteki, szczególnie w przygotowaniu gry terenowej. Zajęcia przeprowadził instruktor WBP Grzegorz Winnicki. Pierwszym elementem szkolenia były zasady podstawy fotografii. Uczestnicy szkolenia zapoznali się z podstawami zaplanowania kompozycji fotografii, dobierania odpowiednich proporcji kadru i fotografowania z różnych perspektyw. Bibliotekarze poznali możliwości ustawienia i modyfikacji ustawień cyfrowych aparatów fotograficznych oraz ich znaczenia dla dokumentowania pracy biblioteki. Zapoznano bibliotekarzy z podstawami filmowania kamerą oraz aparatem i komórką. W części praktycznej wykonywano zdjęcia       w przestrzeni miasta, zapoznając się z wykonywaniem zdjęć portretowych, reportażowych       i zdjęć w ruchu. Po części praktycznej uczestnicy omówili wszystkie zdjęcia. W dalszej części szkolenia uczestnicy zapoznali się z podstawami obróbki zdjęć i filmu oraz tworzeniem prezentacji fotograficznych i filmowych. Zapoznano z podstawami publikacji zdjęć i filmów w wersji elektronicznej i papierowej. Przeanalizowano filmy i zdjęcia ze stron www bibliotek.

Zadaniem uczestników po pierwszych dwóch dniach szkolenia było przygotowanie gry dotyczącej własnej miejscowości i omówienie jej na ostatnich zajęciach.

W trzecim dniu bibliotekarze uczestniczyli w zajęciach z red. Anną Dąbrowską z TVP Oddział Lublin, która zapoznała wszystkich z warsztatem medialnym. Całość szkolenia była podzielona na dwie części: teoretyczną i praktyczną. W części teoretycznej uczestnicy zapoznali się z podstawami kontaktu biblioteki jako instytucji z mediami audiowizualnymi, możliwościami promocji działań kulturalno-oświatowych biblioteki oraz wizerunkiem medialnym bibliotekarzy. Uczestnicy zostali zapoznani z zasadami jakimi kierują się reporterzy oraz w jaki sposób dobrze wypowiadać się przed kamerą telewizyjną. W części praktycznej każdy z uczestników przedstawiał przed kamerą działalność swojej biblioteki oraz zapraszał na wybrane wydarzenie. Przeprowadzono symulacje wywiadu w studiu telewizyjnym. Następnie w sali szkoleniowej omówione zostały wszystkie nagrania. Kolejnym elementem szkolenia było tworzenie notatek prasowych dla mediów oraz informacji na stronę www biblioteki. Zaprezentowano portale dziennikarstwa obywatelskiego jak wiadomosci24.pl gdzie biblioteki mogą publikować swoje artykuły z wydarzeń bibliotecznych.

Na podsumowanie szkolenia uczestnicy zaprezentowali gry jakie przygotowali po pierwszym etapie szkolenia. Bibliotekarze omawiali każdą grę, wymieniając się doświadczeniami.

Na zakończenie omówiono całość projektu, wykazując dobre i złe strony za pomocą analizy SWOT.