Akcja tej powieści osadzona jest w siedemnastowiecznej Hiszpanii. Główną bohaterką jest Catalina – dziewczyna ścigana przez Świętą Inkwizycję, uciekinierka z klasztoru. Opisując dramatyczne dzieje Cataliny, autor ukazuje nam zwyczaje ówczesnej Hiszpanii, wystrój domu szlacheckiego, klasztoru, teatru, stroje ludzi pochodzących z różnych warstw społecznych, walki byków.
Catalina urodziła się jako czwarta z kolei dziewczynka w rodzinie hiszpańskiego szlachcica, oczekującego męskiego potomka. Szlachcic ów będąc w zmowie z siostrą przeoryszą klasztoru don Martin de Rojo zamienił dziewczynkę na chłopca, który znajdował się pod opieką sióstr zakonnych. Dziewczyna dorastała w klasztorze San Benito (św. Benedykta) nie znając swojego pochodzenia, które zdradzało odziedziczone po ojcu znamię w kształcie oka, z którego spływają trzy łzy. Nagła śmierć przeoryszy, która tak bardzo ją kochała i która wydając ostatnie tchnienie wyznała, że jej ojciec gdzieś żyje, wzbudziła w dziewczynie pragnienie wolności i chęć poznania innego świata. Nie czuła ona też powołania do życia klasztornego.
Po próbie uwiedzenia jej przez spowiednika klasztoru oraz fałszywym oskarżeniu o zabójstwo przeoryszy ucieka w męskim przebraniu i rozpoczyna samotną podróż do stolicy. Chce koniecznie poznać swoją tożsamość. Tuła się po hiszpańskich bezdrożach, jeździ z taborem cygańskim, uczy się szermierki, w teatrze gra rolę komediantki, by trafić do pałacu w Benavente. Tam, w przebraniu chłopca, spędza dwa lata będąc paziem rodziny Cardenas. Tu przeżywa swoją wielką miłość – zakochuje się w młodym arystokracie Diego. Sielankę kończy obawa, że zostanie rozpoznana przez nową przeoryszę i zakonnika, którzy zaciekle jej poszukują. Wciąż ucieka, ciągle walczy o swoje życie. Gdy w pojedynku w obronie jej godności ginie Diego, stawia sobie za cel pomszczenie śmierci ukochanego. Los ją okrutnie doświadcza – zostaje skazana przez Świętą Inkwizycję na szafot. Zostaje jednak uratowana przez Brasilla, który w klasztorze był jej towarzyszem zabaw w dzieciństwie. Poznaje historię szkarłatnego znamienia, z którego to powodu tropino ją i prześladowano. Udaje się jej rozszyfrować tajemnice swojego pochodzenia i odnaleźć swojego ojca. Jednak poza murami klasztoru trudno się jej odnaleźć i zaakceptować nową rzeczywistość. Decyduje się resztę życia spędzić w miejscu, które dobrze znała, w pobliżu swojej przyjaciółki
z dzieciństwa Casildy. Wstępuje do zakonu i zostaje siostrą Santiago de San Blas – te imiona nosiły osoby, które najbardziej kochała. Na ślubach zakonnych Cataliny obecni byli: jej ojciec don Martin, trzy siostry i Casilda.
„Uciekinierka z San Benito” to powieść historyczno-przygodowa pełna dramatycznych wydarzeń, ukazująca realia życia w Hiszpanii. Książka utrzymana jest w duchu słynnych powieści K. Folleta („Filary Ziemi”, „Świat bez końca”) i I. Falconesa ( „Katedra w Barcelonie”, „Ręka Fatimy”). Autor „Uciekinierki …” napisał również inny bestseller historyczny pt. „Władca Barcelony”. Polecam lekturę tych książek na długie zimowe wieczory.
Regina Gil
DKK w Modliborzycach