Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie, Towarzystwo Biblioteki Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego, Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich Zarząd Okręgu w Lublinie oraz prywatni sponsorzy informują, że wręczenie Nagrody im. Anny Platto odbędzie się 8 sierpnia 2017 r. w Galerii WBP o godz. 11.00.

Uroczystość objął Honorowym Patronatem Sławomir Sosnowski Marszałek Województwa Lubelskiego.

Nagroda im. Anny Platto jest przyznawana od 1995 roku pracownikom bibliotek publicznych województwa lubelskiego za szczególny wkład w pracę z dziećmi i młodzieżą oraz promocję czytelnictwa. Pomysłodawcą Nagrody jest Zdzisław Bieleń (emerytowany zastępca dyrektora ds. merytorycznych WBP), a fundatorką siostra Patronki – Mirosława Platto.

Anna Platto (1944-1995) – absolwentka filologii polskiej UMCS, kustosz, instruktor-metodyk Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. H. Łopacińskiego w Lublinie, wykładowca w Studium Bibliotekarskim w Lublinie.

Była znawczynią literatury pięknej, a szczególnie dziecięcej i młodzieżowej. Wypracowała nowoczesny model bibliotek dziecięcych, łączących znajomość książki z formami jej upowszechniania. Zajmowała się m.in.: ich organizacją, profilowaniem działalności, doradztwem metodycznym. Cieszyła się powszechną sympatią za bezinteresowną życzliwość i pogodę ducha.

W bieżącym roku do Nagrody zgłoszono następujące osoby:

– Iwonę Brodzik – dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Starych Kobiałkach, powiat łukowski

– Justynę Bździuch – kierownik Gminnej Biblioteki Publicznej w Aleksandrowie, powiat biłgorajski

– Annę Czernysz – bibliotekarz z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Hrubieszowie, powiat hrubieszowski

– Katarzynę Sudół  – bibliotekarz z Wypożyczalni dla Dzieci i Młodzieży Filii nr 1 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kraśniku, powiat kraśnicki

Uroczystość uświetni wystawa Jurija Sulimowa „Portret Europy. Olej, Akwarela, Piórko”, oraz występ stypendystek Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego i Prezydenta Miasta Lublin:

– Anna Basak – laureatka Międzynarodowego Festiwalu „Muzyka na pograniczu”
w Sanoku, Ogólnopolskiego Konkursu Muzyki Rozrywkowo Jazzowej w Lublinie oraz dwukrotna finalistka Diamentów Lublina

– Magdalena Rzeszowska – uczennica  Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Tadeusza Szeligowskiego. Uczestniczka europejskich i międzynarodowych kursów i warsztatów, zdobywczyni licznych nagród w konkursach skrzypcowych.

Informacja o Laureatce Nagrody im. Anny Platto 2017 i możliwość przeprowadzenia wywiadu planuje się ok. godz. 12.00.

Informacji udziela:
Małgorzata Pieczykolan,  Marzena Targońska