Rosyjski pisarz Oleg Pawłow otrzymał Literacką Nagrodę Europy Środkowej Angelus za powieść Opowieści z ostatnich dni, która w Polsce ukazała się nakładem wydawnictwa Noir Sur Blanc. Nagroda została wręczona 21 października podczas uroczystej gali w Teatrze Muzycznym Capitol we Wrocławiu.

Opowieści z ostatnich dni to trylogia, na którą składają się trzy powieści: Służbowa baśń, Sprawa Matuszyna i Karagandyjska tryzna. Ich akcja toczy się u schyłku imperium sowieckiego, w wojsku i łagrach Kazachstanu. „Posępny obraz tego czasu, jego grozy i absurdów, ludzkiej niedoli rozjaśnia wysokiej próby czarny humor, sugestywność psychologicznych portretów bohaterów i tak charakterystyczna dla wielkiej rosyjskiej prozy solidarność z prostym, poniżonym, bezbronnym człowiekiem” – piszą o powieści Pawłowa organizatorzy nagrody Angelus.

Nagrodę Angelusa dla tłumacza otrzymał Wiktor Dłuski za przekład znakomitej powieści Olega Pawłowa Opowieści z ostatnich dni (Noir Sur Blanc).

Nagrodę im. Natalii Gorbaniewskiej otrzymała w tym roku Andrea Tompa za powieść Dom kata (Książkowe Klimaty, tłum. Anna Butrym). Dom kata to quasi-autobiograficzna powieść, a właściwie zbiór powiązanych ze sobą opowiadań, o doświadczeniach węgierskiej Żydówki, dorastającej w rumuńskim Siedmiogrodzie w czasach dyktatury Ceausescu.

W finale znalazły się także:

1. Filip Florian, Dni króla, Wydawnictwo Amaltea, tłum. Radosława Janowska-Lascar

2. Andrij Lubka, Karbid, Warsztaty Kultury w Lublinie, tłum. Bohdan Zadura

3. Stanisław Aleksander Nowak Galicyanie, Wydawnictwo W.A.B.

4. Faruk Šehić, Książka o Unie, Biuro Literackie, tłum. Agnieszka Schreier

5. Monika Sznajderman Fałszerze pieprzu. Historia rodzinna, Wydawnictwo Czarne

Więcej tutaj.