Wszystkie wydarzenia będą transmitowane online na Facebooku Biblioteki
10 października 2020
U Hieronima wirtualnie
Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie
Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich Zarząd Okręgu w Lublinie
zapraszają na
VI OGÓLNOPOLSKĄ NOC BIBLIOTEK
pod hasłem Klimat na czytanie
Wachlarz skojarzeń, jakie budzi hasło „Klimat na czytanie”, jest szeroki. Pojęcia i zjawiska przychodzące na myśl to między innymi: ekologia, środowisko, natura, ekosystem, biblioterapia, dobrostan, równowaga, zdrowe nawyki, aktywność, wymiana, dzielenie się. Każde z wymienionych zagadnień może być tematem wydarzenia organizowanego w ramach Nocy Bibliotek i każde z nich można potraktować twórczo, rozwijając je lub łącząc z innymi.
Program
Inauguracja Nocy
Dorota Masłowska Psikusy, Gang Design / Pani Jurek, 2017
Jacek Cygan specjalnie dla Nocy Bibliotek – hymn na inaugurację
https://nocbibliotek.ceo.org.pl/jacek-cygan-specjalnie-dla-nocy-bibliotek-hymn-na-inauguracje/
14.00 Spotkanie z Klimatem – Moniką Oworuszko
Monika Oworuszko – absolwentka ogrodnictwa, marketingu, ekonomii i zarządzania, a także studiów podyplomowych z dietetyki, literatury dla dzieci i młodzieży oraz kursów kreatywnego pisania. Od 2015 roku prowadzi Wydawnictwo Mobuki, jest również autorką serii książek edukacyjnych dla dzieci na temat zdrowego odżywiania pt. Walenty i spółka. Kryminał dietetyczny. Pisze także dla kobiet (Babie lato).
Spotkanie poprowadzą Magdalena Morek i Joanna Żelazowska (Dział Udostępniania WBP)
Transmisja online na Facebooku Biblioteki
16.00 Spotkanie z Klimatem – Barbara Kosmowska
Basia Kosmowska – dr literaturoznawstwa, w dorobku posiada książki popularno-naukowe, wiersze, felietony, opowiadania i powieści. Napisała ponad 30 powieści przeznaczonych zarówno dla dzieci i młodzieży (dwie znajdują się na liście lektur szkoły podstawowej), jak również dla dorosłych. Laureatka wielu nagród i prestiżowych wyróżnień literackich. Ambasadorka kultury polskiej w Stanach Zjednoczonych.
Spotkanie poprowadzi Joanna Chapska (Dział Instrukcyjno-Metodyczny WBP)
Transmisja online na Facebooku Biblioteki
Fot. Jacek Antczak
18.00 Spotkanie z Klimatem – Wojciech Bonowicz
Wojciech Bonowicz – poeta, publicysta, stały felietonista “Tygodnika Powszechnego” i miesięcznika “Znak”. Laureat m.in. Nagrody Literackiej Gdynia w kategorii poezji. Autor m.in. cyklu esejów Sto lat. Książka życzeń (2018), Dziennika końca świata (2019), Tischner. Biografia (2020) i Wierszy wybranych (2020).
Spotkanie poprowadzi Ewa Hadrian (Dział Informacji i Promocji WBP)
Transmisja online na Facebooku Biblioteki
Fot. Adam Walanus
Dla widzów spotkań autorskich mamy przygotowane atrakcyjne nagrody. W trakcie spotkania padną pytania od naszych gości. Osoba, która jako pierwsza udzieli poprawnej odpowiedzi, otrzyma w prezencie przepiękne torby promocyjne Lubelskiej Biblioteki Wirtualnej.
MOC / NOC / ATRAKCJI
– Jakub, Mimmi i gadające psy – film na Noc Bibliotek!
Zwiastun filmu:
Jakub, Mimmi i gadające psy to oparty na książce łotewskiej pisarki Luize Pastore Maskackas stasts (niewydanej jeszcze w Polsce) film z 2019 roku, będący koprodukcją łotewsko-polską w reżyserii Edmundsa Jansonsa (Jēkabs, Mimmi un runājošie suņi). Nagrodzony przez jury na festiwalu Kino Dzieci 2019 za „empatyczne, wrażliwe i atrakcyjne artystycznie ukazanie historii, która zaskakuje oryginalnością a zarazem porusza ważne współczesne problemy kulturowe i cywilizacyjne świata dzieci i dorosłych”. Współtworzona przez Polaków, oryginalna w formie animacja opowiada o budowaniu porozumienia i zachęca do wspólnego działania w trosce o najbliższe otoczenie i przyrodę – głos dostają tu dzieci i zwierzęta – i robią z nim coś ważnego i pięknego.
– „Witamina N” Richarda Louva – wydawnictwo Mamania uwolniło specjalnie dla uczestników Nocy Bibliotek inspirujący rozdział książki o zasadniczej roli bibliotek w tworzeniu społeczności obfitujących w naturę.
Louv zwraca uwagę na wyobcowanie współczesnych dzieci ze środowiska naturalnego i wprowadza do debaty termin „zespół deficytu natury”. Jest autorem książek „Ostatnie dziecko lasu”, „Kiedy wzywa nas dzicz” i właśnie „Witamina N” – jedynego w swoim rodzaju praktycznego przewodnika nie tylko dla zaniepokojonych rodziców, ale też dla wszystkich tych, którzy szukają pomysłów na przywrócenie dzieciom możliwości nieskrępowanego kontaktu z przyrodą. Przedstawia w niej 500 pomysłów i inspiracji dla rodziców i nauczycieli, które pomogą dzieciom w odkryciu przyrody na nowo. Pisze również o zasadniczej roli bibliotek w tworzeniu społeczności obfitujących w naturę.
– Materiały akcji Noc Bibliotek dla dzieci
Ekslibrisy – naklejki Nocy Bibliotek „Alfabet”
– Noc Gwiazd – Zasmakuj w książkach – akcja z okazji Nocy Bibliotek organizowana wspólnie z restauracją Sielsko Anielsko i Cukiernia Chmielewski; wszyscy odwiedzający tego dnia restauracje i cukiernię otrzymają upominki promujące Noc Bibliotek w WBP im. H. Łopacińskiego oraz program Dyskusyjne Kluby Książki – książki-niespodzianki z okolicznościowym stemplem.
– wystawa „„Piękno jest kluczem tajemnicy…” Ekslibrisy dla Świętego Jana Pawła II”
– Lubelskie ze smakiem. Produkty regionalne i tradycyjne [e-book]
Wszystkie wydarzenia będą transmitowane online na Facebooku Biblioteki
Noc Bibliotek to ogólnopolska wieczorno-nocna akcja w niekonwencjonalny sposób promująca czytanie i biblioteki, jako najbardziej otwarte i dostępne instytucje kultury z ofertą dla osób w każdym wieku, z których zasobów warto korzystać.
W tym roku, tak szczególnym ze względu na trwającą pandemię, wszystkie wydarzenia dla naszych czytelników, sympatyków i przyjaciół Biblioteki organizujemy online.
Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Hieronima Łopacińskiego realizuje projekt Mobilny Bibliotekarz w programie Erasmus+ Edukacja Dorosłych Akcja 1. Mobilność Edukacyjna