Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie
oraz Dyskusyjny Klub Książki zapraszają na spotkanie autorskie online
Gościem spotkania będzie Jerzy A. Wlazło,
autor książki Lubomir Tomaszewski. Portret w płomieniach
(2021, współautor: Katarzyna Rij)
Porozmawiamy również o książce Głupi Funio oraz innych, wcześniejszych książkach Autora
Zapraszamy!
17 grudnia (piątek) 2021 r. o godz. 13.00
Spotkanie będzie transmitowane na Facebooku (otwartym) Biblioteki
Rozmowę z Autorem poprowadzi Ewa Hadrian
Spotkanie będzie tłumaczone na Polski Język Migowy
Jerzy A. Wlazło – dziennikarz prasowy i radiowy. Autor powieści i monografii: Kot Syjonu (2011), Na wczoraj (2013), Kondukt umarłych (2014), Pęknięte miasto. Biesłan (2014, współautor: Zbigniew Pawlak), Chłopak z Katynia (2018), Głupi Funio (2018), Smak czystej wody (2019, współautor: Anna Wlazły), Lubomir Tomaszewski. Portret w płomieniach (2021, współautor: Katarzyna Rij). W 2011 roku nominowany do międzynarodowej nagrody Angelusa.
Jerzy A. Wlazło powraca do naszej Biblioteki. 23 kwietnia 2015 roku, z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich, w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej im. H. Łopacińskiego w Lublinie odbyło się spotkanie z autorem książki Pęknięte miasto. Biesłan (Kraków, Wydawnictwo Znak, 2014).
Notka wydawnicza:
Lubomira Tomaszewskiego (1923–2018) znamy w Polsce przede wszystkim z porcelanowych figurek, które projektował dla fabryki w Ćmielowie. Eleganckie i lekkie, zdobiły polskie mieszkania już w latach 50. i 60., są produkowane do dzisiaj i wciąż nie wychodzą z mody. Podobny status mają unikalne w skali światowej serwisy do kawy Ina oraz Dorota.
Mniej znane są natomiast losy i twórczość Tomaszewskiego po emigracji do Stanów Zjednoczonych w 1966 roku. Praca wykładowcy na uczelni artystycznej w Bridgeport dała mu swobodę tworzenia. Za oceanem malował obrazy ogniem i dymem, ale największą sławę przyniosły mu rzeźby w kamieniu, drewnie i metalu. Zdobył w Stanach miano „rzeźbiarza ruchu”.
Na artystyczne wybory Tomaszewskiego cień położyła rodzinna tragedia – w tej książce linia życia i linia sztuki połączyły się w pasjonującą opowieść.
Zdjęcie: Serwis Dorota, proj. Lubomir Tomaszewski, 1961, porcelana, malowanie natryskowe i ręczne, fot. Muzeum Narodowe w Kielcach Porcelana polska po II wojnie światowej