Logo MKiDZN

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego informuje:

Instytucje kultury, muzea, archiwa, biblioteki oraz szkoły i uczelnie artystyczne aktywnie włączają się w pomoc uchodźcom z ogarniętej wojną Ukrainy. Informacje o zakresie tej pomocy są dostępne na stronie internetowej Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w zakładce Dla Ukrainy, gdzie na poszczególnych podstronach publikujemy bieżące wiadomości na temat udzielanego wsparcia, zarówno w obszarze materialnym (oferty pracy, zamieszkania, stypendia i rezydencje dla ludzi kultury i sztuki), jak i w sferze kultury (koncerty, wystawy, spektakle, oferta edukacyjna).

Dla Ukrainy


Plakat - koncert

Aktualności:

  • Koncert charytatywny „Lubelskie z Ukrainą” – 13 marca 2022, godz. 18.30, Centrum Spotkania Kultur w Lublinie (plac Teatralny 1).

W koncercie wezmą udział znakomici artyści: Enej, Krzysztof Cugowski, Chris Cugowski, soliści i Band Teatru Muzycznego w Lublinie, gitarzysta Adam Drathe, Chór Gospel Rain, Jolanta Sip, Norbert Smoliński „Smoła”, Mariusz Ostański i Magda Welc oraz tancerze ukraińscy. Koncert jest realizowany całkowicie charytatywnie. Do udziału w wydarzeniu uprawnia przekazanie cegiełki na rzecz pomocy uchodźców z ogarniętej wojną Ukrainy. Wartość cegiełki to minimum 100 zł. Datek można przekazać w dniu koncertu wolontariuszom z CSK lub wcześniej w Księgowości TVP Lublin, a w zamian otrzyma się kartę wstępu. Informacje i rezerwacje pod nr telefonu 601 600 622. Organizatorami wydarzenia są: Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski oraz TVP 3 Lublin.

  • Centrum Języka i Kultury Polskiej dla Polonii i Cudzoziemców Uniwersytetu Marii Curie-Sklodowskiej w lublinie wyrażając pełną solidarność z całym narodem ukraińskim, zaprasza na bezpłatny kurs języka polskiego dla członków rodzin studentów, doktorantów, pracowników i absolwentów UMCS, którzy w związku z wybuchem wojny w Ukrainie przyjechali do Lublina. Szczegółowe informacje: Bezpłatny kurs języka polskiego
  • Nabór ofert „Małe Granty” – pomoc dla uchodźców z Ukrainy. Projekt realizowany przez Zarząd Województwa Lubelskiego.  Szczegółowe informacje: „Małe Granty”

  • O działaniach Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Hieronima Łopacinskiego w Lublinie na rzecz Ukrainy Biblioteka wspiera Ukrainę

Biblioteka Narodowa_logo

Biblioteka Narodowa wspiera Ukrainę

Biblioteki jako instytucje zaufania społecznego są miejscem wsparcia dla każdego. By wspomóc bibliotekarzy w zakresie dostosowania oferty bibliotecznej do nowych użytkowników, także osób przybywających z Ukrainy, Portal „Lustro Biblioteki” uruchomiło serwis #SolidarnizUkrainą.

W serwisie znajdziesz:

  • przykłady dobrych praktyk i inicjatyw bibliotek
  • wykaz źródeł z darmowym dostępem do książek w języku ukraińskim oraz innych publikacji (Książki w języku ukraińskim)
  • sposoby wsparcia uchodźców przybywających do Polski
  • materiały gov.pl, gdzie zebrano przydatne informacje i poradniki, które pomogą odnaleźć się uchodźcom w Polsce
  • dwujęzyczne materiały do pobrania: ulotki, grafiki, plakaty, poradniki i nie tylko
  • apele i reakcje międzynarodowych środowisk GLAM, a także polskiego środowiska bibliotekarskiego
  • oferty pracy w bibliotekach.
Serce dla Ukrainy

Zachęcamy również biblioteki do włączenia się do akcji „Serce dla Ukrainy”. Wystarczy wywiesić serca w widocznym miejscu (oknach, drzwiach, regałach, przy ladzie, w czytelniach). Swoje zdjęcia i materiały można nadsyłać na adres b.morawiec@lustrobiblioteki.pl. Zostaną one opublikowane w specjalnej galerii zdjęć na stronie lustrobiblioteki.pl

Serwis #SolidarnizUkrainą stworzyła Barbara Maria Morawiec, autorka „Lustra Biblioteki”, która jest również związana zawodowo z Biblioteką Narodową. Dziękujemy!

lustrobiblioteki.pl

Lustro Biblioteki