1 października 2022 (sobota)
18.00-21.00


Galeria Biblioteki:

Nocne spotkanie z obrazem Jana Matejki „Bitwa pod Grunwaldem”

Autorem pełnowymiarowej kopii jest Ireneusz Rolewski, artysta malarz, absolwent Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi. Od maja 2015 roku – za zgodą dyrekcji Muzeum Narodowego w Warszawie – we wnętrzach muzeum zostało namalowanych pięć dolnych elementów, nad którymi malarz pracował ok. 620 dni roboczych. 250 dni zajęły prace nad resztą elementów obrazu.

Obraz na co dzień znajduje się pod kuratelą Muzeum Historycznego Skierniewic im. Jana Olszewskiego. Pierwsza podróż kopii obrazu Jana Matejki „Bitwa pod Grunwaldem” to podróż do Lublina, do gmachu, w którym w czasie II wojny światowej była przechowywana „Bitwa pod Gunwaldem” Jana Matejki.

Wystawa Ponownie w LubliniePokaz kopii obrazu Jana Matejki „Bitwa pod Grunwaldem” została wzbogacona o militaria ze zbiorów Muzeum Narodowego w Lublinie, Polskie Towarzystwo Numizmatyczne Oddział Lublin udostępniło monety historyczne i współczesne oraz  medale upamiętniające bitwę pod Grunwaldem, a obiekty sakralne oraz publikacje udostępnione zostały przez Rektora Kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny Zwycięskiej w Lublinie. Dopełnieniem wystawy są interesujące i rzadkie publikacje ze zbiorów Biblioteki (dawne i współczesne) związane z bitwą pod Grunwaldem i jej upamiętnianiem przez wieki.


Autorska Galeria Hol:

Konkurs literacki z nagrodami:
Czy znasz polską literaturę (romantyczną… i nie tylko)

Jeżeli wiesz, kto jest autorem Balladyny, Króla-Ducha, Marii oraz wiesz, kto napisał Krzyżaków (i nie był to Sienkiewicz…) to jest konkurs dla Ciebie. 50 pytań, 50 dobrych odpowiedzi, 50 nagród książkowych.

Zapraszamy!

Jeżeli masz wątpliwość, czy się uda – spójrz na poniższy plakat!