Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie w ramach programu Instytutu Książki „Szkolenia dla bibliotekarzy 2016” otrzymała dofinansowanie na realizację cyklu szkoleń „Od projektu do efektu – oferta szyta na miarę”.

Celem projektu jest rozwijanie kompetencji bibliotekarzy w zakresie pracy z wymagającymi użytkownikami bibliotek – osobami niepełnosprawnymi. Warsztaty pozwoliły przekazać bibliotekarzom wiedzę i praktyczne umiejętności. Wyjazdy studyjne ukazały praktyczne rozwiązania i doświadczenia bibliotek (architektura, nowoczesny sprzęt specjalistyczny, zasoby ludzkie, rozwiązania technologiczne). Uczestnicy szkolenia nabyli umiejętności przydatne poszerzeniu oferty dla grupy użytkowników niepełnosprawnej.

Pierwszego dnia szkolenia uczestnicy odwiedzili Książnicę Zamojską im. Stanisława Kostki Zamoyskiego. O działalności Ośrodka Czytelnictwa Niepełnosprawnych opowiedziała kierownik Danuta Wójcik. Zaprezentowano sprzęt specjalistyczny m. in. czytak i autolektor umożliwiające dostęp do literatury osobom niewidomym i słabo widzącym. Bibliotekarze mieli także możliwość wysłuchania krótkiego koncertu przygotowanego i wykonanego przez osoby niepełnosprawne działające przy zamojskiej Książnicy.

Pierwszego dnia szkolenia uczestnicy odwiedzili Książnicę Zamojską im. Stanisława Kostki Zamoyskiego. O działalności Ośrodka Czytelnictwa Niepełnosprawnych opowiedziała kierownik Danuta Wójcik. Zaprezentowano sprzęt specjalistyczny m. in. czytak i autolektor umożliwiające dostęp do literatury osobom niewidomym i słabo widzącym. Bibliotekarze mieli także możliwość wysłuchania krótkiego koncertu przygotowanego i wykonanego przez osoby niepełnosprawne działające przy zamojskiej Książnicy. Pierwszego dnia szkolenia uczestnicy odwiedzili Książnicę Zamojską im. Stanisława Kostki Zamoyskiego. O działalności Ośrodka Czytelnictwa Niepełnosprawnych opowiedziała kierownik Danuta Wójcik. Zaprezentowano sprzęt specjalistyczny m. in. czytak i autolektor umożliwiające dostęp do literatury osobom niewidomym i słabo widzącym. Bibliotekarze mieli także możliwość wysłuchania krótkiego koncertu przygotowanego i wykonanego przez osoby niepełnosprawne działające przy zamojskiej Książnicy.

Drugi dzień szkolenia zorganizowany został w nowoczesnych wnętrzach Chełmskiej Biblioteki Publicznej im. Marii Pauliny Orsetti. Warsztaty z potrzeb i ograniczeń osób niepełnosprawnych przeprowadziła Anna Radosławska kierownik Działu Instrukcyjno-Metodycznego ChBP. Uczestnicy szkoleń m. in. mieli okazję poczuć przez chwilę jak funkcjonują na co dzień osoby niepełnosprawne i jakie trudności napotykają.

Drugi dzień szkolenia zorganizowany został w nowoczesnych wnętrzach Chełmskiej Biblioteki Publicznej im. Marii Pauliny Orsetti. Warsztaty z potrzeb i ograniczeń osób niepełnosprawnych przeprowadziła Anna Radosławska kierownik Działu Instrukcyjno-Metodycznego ChBP. Uczestnicy szkoleń m. in. mieli okazję poczuć przez chwilę jak funkcjonują na co dzień osoby niepełnosprawne i jakie trudności napotykają. Drugi dzień szkolenia zorganizowany został w nowoczesnych wnętrzach Chełmskiej Biblioteki Publicznej im. Marii Pauliny Orsetti. Warsztaty z potrzeb i ograniczeń osób niepełnosprawnych przeprowadziła Anna Radosławska kierownik Działu Instrukcyjno-Metodycznego ChBP. Uczestnicy szkoleń m. in. mieli okazję poczuć przez chwilę jak funkcjonują na co dzień osoby niepełnosprawne i jakie trudności napotykają. Drugi dzień szkolenia zorganizowany został w nowoczesnych wnętrzach Chełmskiej Biblioteki Publicznej im. Marii Pauliny Orsetti. Warsztaty z potrzeb i ograniczeń osób niepełnosprawnych przeprowadziła Anna Radosławska kierownik Działu Instrukcyjno-Metodycznego ChBP. Uczestnicy szkoleń m. in. mieli okazję poczuć przez chwilę jak funkcjonują na co dzień osoby niepełnosprawne i jakie trudności napotykają.

Ostatni dzień cyklu odbył się w Galerii Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie. O przepisach prawnych i praktyce dostosowania stron internetowych do potrzeb osób niepełnosprawnych mówił Michał Stanek kierownik Pracowni Digitalizacji WBP, a także administrator strony internetowej biblioteki

Ostatni dzień cyklu odbył się w Galerii Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie. O przepisach prawnych i praktyce dostosowania stron internetowych do potrzeb osób niepełnosprawnych mówił Michał Stanek kierownik Pracowni Digitalizacji WBP, a także administrator strony internetowej biblioteki Ostatni dzień cyklu odbył się w Galerii Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie. O przepisach prawnych i praktyce dostosowania stron internetowych do potrzeb osób niepełnosprawnych mówił Michał Stanek kierownik Pracowni Digitalizacji WBP, a także administrator strony internetowej biblioteki

O powstaniu i działalności I Ogólnopolskiej Wypożyczalni Książek Dotykowych przy Specjalnym Ośrodku Szkolno Wychowawczym dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnych im. Zofii Sękowskiej w Lublinie opowiedziała jej twórczyni Bożena Kazanowska.

O powstaniu i działalności I Ogólnopolskiej Wypożyczalni Książek Dotykowych przy Specjalnym Ośrodku Szkolno Wychowawczym dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnych im. Zofii Sękowskiej w Lublinie opowiedziała jej twórczyni Bożena Kazanowska. O powstaniu i działalności I Ogólnopolskiej Wypożyczalni Książek Dotykowych przy Specjalnym Ośrodku Szkolno Wychowawczym dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnych im. Zofii Sękowskiej w Lublinie opowiedziała jej twórczyni Bożena Kazanowska.

Uczestnicy szkolenia bardzo aktywnie uczestniczyli w warsztatach tworząc wiele pomysłowych i oryginalnych książek.

Uczestnicy szkolenia bardzo aktywnie uczestniczyli w warsztatach tworząc wiele pomysłowych i oryginalnych książek. Uczestnicy szkolenia bardzo aktywnie uczestniczyli w warsztatach tworząc wiele pomysłowych i oryginalnych książek. Uczestnicy szkolenia bardzo aktywnie uczestniczyli w warsztatach tworząc wiele pomysłowych i oryginalnych książek. Uczestnicy szkolenia bardzo aktywnie uczestniczyli w warsztatach tworząc wiele pomysłowych i oryginalnych książek.

Fot. Paweł Kordybacha i Mariusz Olejarczyk

 

Dofinansowano ze środków Instytutu Książki